Księgowość jest prosta

Skuteczny księgowy w każdym przedsiębiorstwie jest osobą bezcenną, przez cały czas niezwykle zorientowany, doskonale upora się z najtrudniejszym prawie podatkowym oraz znajdzie ulgę tam, gdzie jest taka możliwość. W gąszczu przepisów, ustaw, rozporządzeń i udogodnień podatkowych bardzo prosto jest się zagubić świeżo upieczonemu właścicielowi firmy.

Podatki i składki czyli co jest największą zmorą przedsiębiorcy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem określającym bezpośrednio dochody uzyskiwane od osób fizycznych. Co ciekawe nie powstała definicja określenia osoby fizycznej – nie znajdziemy jej w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na przedsiębiorcach ciąży obowiązek odprowadzania składek ZUS, Funduszu pracy i składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Dokumenty sprzedaży – kto się myli cierpi dwa razy.

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to kolejna sprawa, o której właściciele firm muszą pamiętać. Pomylić się w nim łatwo – błąd naprawić już trudniej, bo wymagać to będzie następnego dokumentu rachunkowego. Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach piszemy, muszą zostać podpisane przez odbiorcę i nadawcę. Tylko pod tym warunkiem, dokument będzie ważny.

Na koniec tego skrótowego przeglądu księgowości parę słów o opłatach urzędowych. Ostatnią istotną sprawą z punktu widzenia rachunkowości jest sprawa opłat urzędowych. Napisać o nich warto gdyż pomylenie się chociaż o złotówkę w jej wysokości może nam skutecznie uniemożliwić załatwienie ważnej sprawy. Ustawa o opłacie skarbowej przewiduje możliwość uregulowania zapłacenia za pracę organu administracji publicznej przez zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. Wysokość opłat należy zweryfikować w każdym urzędzie miejskim lub przeczytać ustawy z 2006r.

Brak znajomości przepisów prawa szkodzi wszystkim, szczególnie przedsiębiorcom. zanim założymy swój własny biznes warto sprawdzić jakie obowiązki będą się z tym wiązały. Nie oznacza to oczywiście, że musimy zostać specjalistami od księgowości, ale w takim wypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego u swojego boku ponieważ niewiedza nie zwalnia z nas obowiązków.