Uwaga na niebezpieczne odpady

Produkujemy nieskończoną ilość śmieci i na dodatek nie pamiętamy o segregacji. Każdego dnia wyrzucamy niebezpieczne odpady, nie myśląc o tym zupełnie. Co musimy zrobić? Toksyczne śmieci to nie tylko azbest i to, co wyrzuca przemysł. Wszystko, co stanowi zagrożenie dla środowiska zasługuje na to miano.

gazety

Autor: [BarZan] Qtr [Boston]
Źródło: http://www.flickr.com
Człowiek bez przerwy wyrzuca niebezpieczne śmieci. Rtęciowe termometry, wszystkie żarówki i środki do pielęgnacji roślin są groźne. Wliczyć w nie trzeba oleje do samochodu, a nawet opakowania po lakierach i farbach. Najczęściej są wyrzucane do normalnych śmietników, chociaż potrzebują różnych procedur odbioru i utylizacji.

Baterie wyrzuć w sklepieBaterie nie stanowią problemu. Obowiązkiem wszystkich sklepów, które wprowadzają je do obrotu, jest wprowadzenie odpowiednich śmietników. Ludzie zwykle o tym nie pamiętają i z marszu usuwają stare akumulatorki do domowych śmieci (patrz przegląd separatorów) . Tak samo jest z przeterminowanymi lekami. Śmieci z apteczki rzadko lądują w pobliskiej aptece, która zbiera takie . To właśnie w tym miejscu powinniśmy wyrzucić stare strzykawki i rtęciowe termometry.

Telewizor na śmietnikuTelewizor nie powinien znaleźć się pod koszem przy bloku. Pralka też nie powinna się tam znaleźć. W dużych miastach uruchamiane są gromadne zbiórki tego typu elektroodpadów. Zorganizowany odbiór odpadów jest zwykle medialny, więc niełatwo go przeoczyć. Uczestnicy wymieniają zepsuty sprzęt AGD na upominek, powstają też zawody na ilość odpadów – wszystko po to, by zachęcić najwięcej osób do dbania o odpady. Oprócz tego władze miast tworzą miejsca, gromadzące niebezpieczne śmieci (patrz czyszczenie separatora), nie pobierając przy tym opłat.

Wystarczy więc się trochę wysilić i znaleźć taki punkt odbierający elektrośmieci. Można też wyrobić nawyk segregacji śmieci. Dzieci już w szkole uczą się, jak oddzielać śmieci i czym jest recykling. Oferujemy odbiór odpadów. Może trzeba przypomnieć sobie kilka informacji z przyrody i zabrać się oddzielenia starych bateryjek od pozostałych śmieci.
Źródło: