Rozliczanie pitów to niemiły obowiązek, jednakże można go załatwić bardzo prędko

Gdy zbliża się czas złożenia zeznania podatkowego, bardzo wiele osób zastanawia się czy lepiej pozałatwiać tę formalność poprzez Internet czy metodą tradycyjną, wypełniając papierowe formularze. Z pewnością uzupełnianie formularzy na laptopie jest o wiele łatwiejsze, jednakże musimy pamiętać o paru istotnych sprawach, zanim za to się zabierzemy.
Warto wiedzieć, że pit poprzez Net rozlicza mnóstwo osób i prawdopodobnie w najbliższej przyszłości niemal wszyscy ludzie będą to działać.

Jeśli zdecydujemy się na to, to posiadamy do wyboru parę możliwości. Najłatwiejszą będzie oczywiście użycie witryny Ministerstwa, na której funkcjonuje specjalistyczna Platforma do rozliczania zeznań podatkowych. Nieistotne czy musimy wypełnić pit 36, pit 37 czy jakikolwiek inny – na stronie znajdziemy wszelkie niezbędne formularze, które będziemy mogli wypełnić oraz wysłać do odpowiedniego Urzędu. Uzupełniając formularze w Necie z pewnością popełnimy mniejszą liczbę pomyłek, a wiele rubryk będzie wypełnionych za nas przez program, który wyliczy odpowiednie sumy. Poza tym od kilku lat dostępna jest także usługa automatycznego wypełniania formularzy przez Urząd Skarbowy sprawdź na stronie. Jeśli pracujemy wyłącznie w jednym miejscu, to może zdarzyć się tak, iż dostaniemy już kompletny druk pit 36 czy 37, który będziemy musieli tylko zaakceptować i wysłać. Jest to niesłychanie komfortowe rozwiązanie.
rok

Autor: Dennis Adams
Źródło: http://www.flickr.com
Inną opcją będzie pobranie darmowego programu do uzupełniania pitów. W Necie odnajdziemy ich całe mnóstwo, starczy tylko odpalić wyszukiwarkę i wstukać odpowiednie słowa kluczowe. Dobrze będzie obejrzeć rozmaite rankingi, aby wiedzieć, który z nich jest najskuteczniejszy sprawdź tutaj. Jednakże problem z bezpłatnym programem jest taki, iż przeważnie ma on wpisany na stałe numer KRS organizacji, która otrzyma 1% naszego zobowiązania podatkowego. Jeżeli zatem pragniemy przykładowo przesłać fundusze Fundacji Słoneczko, która troszczy się o niepełnosprawne osoby, to sami będziemy musieli wstukać cyfry 0000186434. W takim przypadku warto pomyśleć o zakupieniu aplikacji do uzupełniania zeznań podatkowych albo złożeniu ich w papierowej formie. Jeśli chcemy, by ta decyzja była nasza, to musimy zapamiętać, by znaleźć program, który nam pozwoli wstukać numer KRS samemu.

W przypadku zatem, gdy zdecydujemy, że nasz 1% dostanie Fundacja Słoneczko posiadająca numer 0000186434, to należy samodzielnie wpisać go w odpowiedniej ramce.
Trzeba również pamiętać, żeby pozałatwiać wszelkie sprawy związane ze składaniem zeznań podatkowych na czas, ponieważ nawet niewielkie spóźnienie może nas narazić na niemiłe konsekwencje oraz karę.