Czym jest cena transferowa?

Na rynku funkcjonuje duża grupa spółek międzynarodowych. Po otwarciu granic w krajach europejskich bardzo sporo firm poszerzyło swoją działalność na rynki międzynarodowe. Wyeliminowanie opłat celnych między krajami partnerskimi było neizwykle istotnym momentem ożywiającym gospodarkę całej Europy.

Jeśli jednak firma produkuje towar i chce go sprzedać własnej filii w odmiennym państwie, by ta mogła w sposób legalny dokonać transakcji z klientem, pojawia się tzw. podwójne opodatkowanie. Obie filie spółki powinny bowiem zapłacić podatek od odchodu (inny dla każdego kraju). Żeby takiej transakcję sfinalizować, trzeba określić tzw. cenę transferową dla każdego produktu. Odpowiednie zastosowanie tego czynnika daje możliwości dużych oszczędności w rozliczeniach podatkowych.

Nieuczciwa praktyka

pieniądze

Autor: Japanexperterna.se
Źródło: http://www.flickr.com

Ceny transferowe bywają obiektem nieuczniwych praktyk części spółek. To sam przedsiębiorca określa bowiem jak wysoka będzie cena transportu towaru do innego kraju. Specjalne zaniżanie kosztów w kraju, gdzie podatek (czytaj też rejestracja vat) dochodowy jest duży może na pozór spowodować oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu krajach jest to działanie nielegalne i ścigane przez specjalnie do tego celu powołane służby danego kraju Po odkryciu nieprawidłowej ceny przez organ kontrolny, ten szacuje prawidłową cenę rynkową towaru i na jej podstawie nakłada karę na przedsiębiorcę. W celu uniknięcia pomyłek w określaniu cen i jednocześnie legalnie zaoszczędzić na podatku dochodowym, spółki często zatrudniają wykwalifikowanych pracowników obeznanych w realiach handlu międzynarodowego.

Dlaczego księgowość jest istotna?

Zdarzają się przypadki, kiedy to na przedsiębiorstwo jest nakładana kara finansowa przez przypadek. Niepoprawnie oszacowana cena rynkowa to często powtarzająca się pomyłka w sytuacji firm, które oszczędzają na odpowiedniej księgowości. Z tego powodu warto korzystać z usług specjalistycznych spółek zajmujących się księgowością dla firm.

By poszerzać wiedzę w tym temacie – kontynuuj wyszukiwanie (http://www.workservice.pl/praca/magazynier/czestochowa/) następnych niebanalnych wątków w wielu postach. Kliknij w ten link i studiuj do woli.

Opinie na temat tego rodzaju instytucji można w bardzo prosty sposób sprawdzić w sieci, na odpowiednich portalach i forach internetowych. Żeby znaleźć właściwe biuro rachunkowe z Warszawaia, wystarczy wyszukać w internecie hasło zawierające miejscowość, w której firma ma siedzibę. Będzie to więc na przykład „usługi księgowe Warszawa”.