kilka zdań o automatyce

Automatyka jest dziedziną nauki, która jest mało znana dla bardzo wielu zwykłych ludzi, i kojarzy się raczej z naukami ścisłymi, z którymi wielu z nas miało trudności w szkole. Jednym z działów automatyki jest automatyka przemysłowa. Zajmuje się ona automatyzacją rozmaitych procesów wytwarzania i procesów autonomicznych. Według wielu specjalistów z tejże branży trzeba ją uznać za niezmiernie dynamicznie rozwijający się wydział inżynierii elektrycznej.

Fabryka

Autor: Grégory Tonon
Źródło: http://www.flickr.com

Automatyzację

produkcji i procesów przemysłowych wykonuje się przy użyciu specjalnych systemów, które składają się z wielu skomplikowanych elementów. Do takich trzeba zaliczyć z pewnością czujniki poziomu oraz klapy – www.afg.poznan.pl/oferta/klapy-dymowe/7 – dymowe.
Mierniki są fizycznymi bądź też biologicznymi przyrządami, które wliczamy w skład znacznie większych jak również o wiele bardziej złożonych systemów. Ich celem jest bardzo dokładne wychwytywanie sygnałów, które wydawane są przez otaczające środowisko. Oprócz tego do zasadniczych jego zadań należy jeszcze rozpoznawanie ich oraz zapis. W naukach typu automatyka czujniki – poszerzone informacje pod linkiem – mają informować o pojawieniu się określonych bodźców a także przekroczeniu określonej wartości progowej. Czytaj: dalsze informacje.
Inwestycje budowlane

Autor: Taras Kalapun
Źródło: http://www.flickr.com/photos/xslim/308450382/
Dziś możemy je podzielić na mnóstwo rodzajów. Czujniki poziomu są optyczne, laserowe, mikrofalowe czy tzw. wibracyjne. W zależności od podstawowego przeznaczenia bywają wykorzystywane do badania poziomu cieczy bądź substancji ruchomych. Trochę innym typem mierników są czujniki przepływu. Dziś wiele przedsiębiorstw ma do zaproponowania mierniki kompaktowe, w których miernik i elektronika przetwarzająca są zintegrowane. Czujniki są stosowane między innymi do kontrolowania urządzeń klimatyzacyjnych czy też przepływu powietrza, które jest stosowane do schładzania szaf sterowniczych.

Oczywiście te najlepsze modele mają jeszcze więcej interesujących zastosowań. Automatyka wiele zyskała na wynalezieniu mierników. Dzięki ich obecności realne jest zebranie danych, które przydają się w bardzo wielu procesach, którymi zajmuje się ta dziedzina nauki. Już także właściwości mierników wykorzystywane są w innych naukach technicznych.
Źródło: http://www.e-automatyka.eu/