Przydatne informacje o stalowych profilach

Ostatnio niezwykle popularne stały się budowle z płyt kartonowo gipsowych. Jest to niedroga i nieskomplikowana metoda budowania ścian w budynkach czy obniżania sufitów. Takie materiały można małym kosztem kształtować dowolnie, bez użycia wyspecjalizowanych narzędzi, przycinając je do pożądanych rozmiarów i kształtów.

Fragment budynku

Autor: Trevor Cummings
Źródło: http://www.flickr.com
Budowlanym przebojem w ostatnim czasie jest też sklejka, którą można przycinać na zamówienie do dowolnych, także zawiłych form dzięki maszynom CNC. Ze sklejki można budować zaawansowane konstrukcje, elementy umeblowania i inne. W tego rodzaju budownictwie najważniejsza jest jednak metoda używania tego rodzaju materiałów, szczególnie przy obniżaniu sufitów i konstruowaniu ścian działowych – mocuje się je na charakterystycznych, łatwych w kształtowaniu i lekkich listwach stalowych.

Konstrukcje ze staliTzw. profile stalowe (profile ze stali) są niedrogie i łatwe w kształtowaniu. Można z tych elementów tworzyć

Most wykonany ze stali

Autor: Hefin Owen
Źródło: http://www.flickr.com

przykładowo stelaże do obniżania sufitów, do których bardzo łatwo przymocować płyty kartonowo gipsowe za pomocą wkrętów. Dzięki szerokiej gamie profili, można z ich wykorzystaniem tworzyć najróżniejsze konstrukcje o różnych wykorzystaniach, w niektórych profilach można także przeprowadzić przewody elektryczne czy inne przewody zobacz (szczegóły tu…) – na przykład od sieci internetowej lub telewizji. Profile o przekroju okrągłym umożliwiają prowadzenie w ich wnętrzu także instalacji wodnej. Dzięki konstrukcji wykonanej z łatwej w formowaniu stali, wszelkiego rodzaje profile można przycinać do wymaganych rozmiarów z użyciem specjalnych nożyc do stali. Nożyce tego rodzaju można kupić we wszystkich sklepach z narzędziami. Połączenia kątowe można konstruować za pomocą piły kątowej z właściwą tarczą, którą także można dostać w sklepie narzędziowym.

Moda ze Stanów
Moda na konstrukcje opierające się o stelaże ze stali przyszła do Europy z USA. Tam, z uwagi na duże ryzyko huraganów i anomalii pogodowych, konstruuje się domy jednorodzinne z tanich elementów izolowanych profesjonalnymi tworzywami termoizolacyjnymi, dzięki którym zima w takim domu nie jest uciążliwa. Dzięki niewielkim kosztom zrobienia konstrukcji, zaadaptowały się one także na terenie Europy. W przeciwieństwie do USA, w Europie konstrukcje oparte na stalowych profilach wykorzystuje się w budownictwie wewnętrznym – na przykład pozwala to znacznie obniżyć koszty zaadaptowania poddasza.