Rynek nieruchomości w obliczu kryzysu

Kryzys gospodarczy z 2007 roku nie oszczędził polskiego sektora nieruchomości. Zwiększenie przez instytucje finansowe wymagań kredytowych i podniesienie kosztów towarów budowlanych doprowadziło do zmniejszenia popytu na nieruchomości. W ciągu kilku minionych lat okoliczności bezsprzecznie się poprawiły a ilość zapytań w wyszukiwarkach np. „mieszkania Warszawa” wzrosła niemniej czy możemy z nadzieją spoglądać w przyszłość?

budowa

Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations
W minionych latach rynek nieruchomości skutecznie odradzał się po załamaniu w 2007 roku i aktualnie znajduje się w ewidentnie lepszym stanie. Rynek systematycznie wzrasta. W dobie niepewności związanej z utrzymaniem się na stanowisku coraz częściej ludzie powołują do życia swoje firmy stymulując tym sposobem zapotrzebowanie na biura i powierzchnie handlowe. Po zastoju z przełomu 2008-2009 roku również inwestorzy zagraniczni zaczęli ponownie zwiększać swoją aktywność. W Warszawie i większości dużych miast biura nieruchomości nie tylko obserwują wzrosty sprzedaży powierzchni biurowych, ale również można zauważyć rosnące zainteresowanie wynajmem. Już w przeciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2011 roku ilość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych osiągnęła poziom z całego roku 2010.

Dobrze wygląda również proces wychodzenia z kryzysu na rynku mieszkań. Komplikacje jakie dotknęły banki podczas kryzysu doprowadziły do spadku zaufania do tych instytucji czyniąc inwestycje w nieruchomości atrakcyjną alternatywą dla inwestycji oszczędności.

Czy czujesz chęć przeczytać na następnej stronie nasz artykuł? Mamy nadzieję, że tak. W takim razie zapraszamy do lektury.

Podobnie niezmiennie mimo kryzysu podnoszący się poziom życia w naszym kraju sprawia, że utrzymuje się nie najgorszy poziom popytu na mieszkania szczególnie w większych miastach. Firmy deweloperskie również coraz efektywniej potrafią przewidywać zmieniające się wymagania nabywców i dobierać do nich swoje projekty.

Jeśli chodzi o działalność inwestorów, agencji deweloperskich i kupujących na rynku nieruchomości Warszawa będzie pewnym liderem jednak poziom nowych inwestycji oraz zawieranych transakcji wzrasta w wielu dużych miastach w Polsce. Jeśli sytuacja ekonomiczna w kraju oraz na świecie nie ulegnie zmianie na minus w następnych latach będziemy mogli oczekiwać udanego roku 2012 dla rynku nieruchomości.

Jeżeli remontujesz mieszkanie dowiedz się więcej na ten temat na stronie .