Niejasności w prawie a pojmowanie konkretnej działalności firmy

Są określone niejasności prawne które tyczą się różnych zawodów. Na pozór nieznaczące przyczyniają się do złych wniosków i błędnego rozmienia konkretnej działalności. W najbardziej nieoczekiwanej sytuacji możliwe jest w ogóle mylenie zawodów, nakładanie na danych przedsiębiorców niezrozumiałych przepisów.

ciężarówki chłodnie

Autor: Glen Wallace
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystko w ramach porządku, jednak nie zawsze logiki. Można powiedzieć, że istnieje w Polsce kilka takich sytuacji, gdzie przepisy prawne nie nadążają za realnością. Tak jest na pewno w przypadku spedycji.

Jak przekonują prawnicy, to zagadnienie dość często jest mylone w polskim prawie.

Zaciekawił Cię nasz artykułu? Więc namawiamy Cię – wejdź na nową stronę i dokonaj oceny naszych opisów. W razie jakichkolwiek niepewności – pisz!

Generalny błąd to pewność, iż firma, która nie przewozi towarów, ponieważ zleca to komuś innemu, to właśnie spedytor, a pozostali to przewoźnicy. Ustawodawca również nie pomaga, bo prawna definicja spedycji jest dość niewystarczająca. Artykuł 794 mówi nam, iż spedycja to po prostu wysyłanie albo odbieranie przesyłek, a jednocześnie podejmowanie czynności które mają związek z przewozem. Z tego zapisu wynika, że spedycja to przede wszystkim obsługa przesyłki, całościowa, czyli w zakresie nadania i odbioru, a także w związku z jej przewiezieniem. Świadczy to o tym, iż jest to działalność usługowa, jakiej najważniejszym celem jest organizacja przesyłania i przewożenia różnorodnych przedmiotów – źródło na

firma spedycyjna

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

Należy potwierdzić, iż wszelkie zamieszanie czy nieporozumienie wynika ze źle przygotowanej ustawy o transporcie drogowym. Dość niedopracowane przepisy były krytykowane od pewnego już czasu, ponieważ sprowadzają spedycję do poziomu odmiany przewozów bez posiadania własnych transportowych środków. Czemu tak się dzieje? Ponieważ definicja transportu drogowego zawiera informacje o pośrednictwie przy przewozie rzeczy (chociaż spedycja nie jest pośrednictwem), to jednak obejmując przecież także pośredniczenie, automatycznie pasuje do tej definicji.

Czym jest więc spedycja? Umowa spedycyjna to po prostu umowa, która zawiera w sobie czynności spedycyjne. Niby nie jest to bardzo istotne, aby tak to określać prawidłowo, ale co kiedy dojdzie do sprawy sądowej wynikającej z jakichś nieporozumień? W takim przypadku sąd nie powinien być zmuszany do dociekania różnych wytycznych, które powinna formułować ustawa: licencji czy polisy OC, ale skupić się jedynie i wyłącznie na tym, czy firma, która przyjęła na siebie obowiązki z racji spedycji, lub przewozu, a w konsekwencji czy jest spedytorem czy przewoźnikiem. To tylko jeden z przypadków, jak niedobrze ustalone normy prawne mogą wpłynąć na niezrozumienie danej branży. Niestety, zdarza się to w wielu pozostałych dziedzinach – skontaktuj się z nami.