Materiał PEEK i jego cechy

Dla większości ludzi może wydawać się znajomy, ale zwykle jedynie z nazwy, o której często się mówi. Niestety, nie wszyscy mają wiedzę na temat jego codziennego zastosowania i roli na rynku przemysłu.

apartamentowce

Autor: Wawel Service
Źródło: Wawel Service
Najczęściej wiadomo jedynie tyle, iż jest on niezwykle odporny na wszelakie reakcje substancji chemicznych.
samochód - perspektywa

Autor: Cezary Borysiuk
Źródło: http://www.flickr.com
Głównym tematem jest materiał (więcej w tym serwisie) PEEK – materiały peek. Może on występować w wielu barwach, jednak każdy z nich odznacza się innymi właściwościami.

Jeżeli chcesz wiedzieć dużo na ten temat, to zajrzyj na naszą kolejną witrynę i dowiedz się także (https://drlaptop.pl/5-najczestszych-awarii-w-laptopach/) czegoś innego o tym poście.

Najczęściej definiuje się go jako materiał o roli zaawansowanej pod względem mechanicznym, a także charakteryzuje się odpornością cieplną, dzięki czemu nie posiada on – co może być pewnego rodzaju zaskoczeniem – jakichkolwiek zamienników w mechanicznych konstrukcjach. Materiał PEEK z powodzeniem może być natomiast sterylizowany z użyciem pary wodnej, a także chociażby promieniowania gamma. Ponadto, spełnia on wszelkie wymagania mające związek z kontaktem z żywnością, odgórnie ustalone przez dyrektywy europejskie oraz północnoamerykańskie. Stosowany może być również w farmaceutycznym przemyśle i laboratoriach. Jest też wysoce odporny na ścierania i posiada niski współczynnik tarcia. Używany jest też – o czym wcześniej wspomniano – w przemyśle, między innymi do produkcji zębatych kół oraz pierścieni.

Materiał PEEK można podzielić na różnorakie barwy – czarny, nader twardy i sztywny, a także odporny na uderzenia, szary – stosowany jest w pracach, w których temperatura sięga ponad 150 stopni Celsjusza, bądź też kolor antracyt, mający zdolność do transportowania ciepła.

Materiał PEEK występuje też w barwie białej, która jest wypełniona drobinkami ceramicznymi i odznacza się niezwykle wysoką stabilnością wymiarową. Produkty wytworzone z niego z powodzeniem mogą być lżejsze o połowę, a także bardziej odporne na uderzenia.