Ocena okresowa – typy i sposoby przeprowadzania

Oceny okresowe pracowników to teraz często stosowany sposób kontrolowania ich wiedzy, ale również oszacowania tego jakie cechy pracowników są potrzebne na danym stanowisku. Jak wynika z badań tylko nieco ponad 10% makro przedsiębiorstw i korporacji nie korzysta z takiego rodzaju metod nadzoru.

Mocne wejście Twojej firmy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Na przełomie kolejnych lat stworzono kilka głównych nurtów, jakie pozwalają na właściwą ocenę, a wśród nich różnorakie kryteria. Te są układane od razu w danym przedsiębiorstwie. Bierze się albowiem pod uwagę jej indywidualne zapotrzebowania i oczekiwania. Oceny okresowe pracowników zezwalają oczywiście na poprawę sytuacji w firmie. Wylicza się kilka rodzajów ocen tego typu a wśród nich powszechnie używaną jest ocena 360 stopni. Dzięki niej ocena pracownika weryfikowana jest poprzez rozmowy nie tylko z badanym pracownikiem, ale także jego środowiskiem w pracy.

Sprawdź ten tekst, to też jest świetne źródło (https://www.narzedziownia-lucznik.pl/produkcja/) opisywanego zagadnienia. Nie zwlekaj i kliknij a na pewno nie pożałujesz.

Tu przede wszystkim sięga się po wypowiedzi przełożonych, współpracowników czy nawet klientów, z którymi podwładny współpracował.

Następnym sposobem, aby ocena pracownika przebiegła skutecznie jest ocena 180 stopni. Jest ona łudząco podobna do tej opisywanej powyżej, rozróżnia się głównie wyłączeniem w zbieraniu komentarzy klientów i menagera. Tu zwykle wiedzę o podwładnym zbiera się poprzez rozmowy z kolegami oraz głównym szefem.Ocena pracownika jest również osiągalna dzięki technice jaką jest technika wydarzeń krytycznych. Tu zbiera się dane na temat powodzeń oraz potknięć ocenianego w zakreślonym czasie. Dzięki temu menager ma najlepszy obraz całkowitych poczynań pracownika.

To z której techniki korzysta dane przedsiębiorstwo zależy od zakresu działalności oraz zapotrzebowania w określonym momencie. Często tego typu ocena pracownika robiona jest corocznie i często od jej wyników zależy premia lub kariera określonego podwładnego. Wyniki ocen pozwalają także na ich sprawdzenie. Te wiadomości pomagają podjąć właściwe decyzje o daniu przykładowo dodatkowych warsztatów.