Jak kupić obiektyw dla hobbystów – na co dobrze jest zwracać uwagę?

Obiektywy to niezwykle istotne elementy każdego aparatu fotograficznego. Jeżeli będzie miał niską jakość, to nawet doskonała matryca aparatu nie zapewni właściwej jakości zdjęcia. Jakie parametry obiektywu trzeba brać pod uwagę poszukując fajnego obiektywu? Przez zły obiektyw obiektyw ma marne parametry, wówczas podczas robienia zdjęć aparatem z wysokiej jakości matrycą możemy utracić dużo ważnych informacji. Przymierzając się do kupna pierwszego obiektywu do aparatu fotograficznego trzeba zwrócić uwagę na parametr ogniskowej i jakie ma właściwości. W ogniskowej – jak nazwa podpowiada, skupia się ognisko układu optycznego względem matrycy.

Obiektyw makro

Autor: Christopher Aitken
Źródło: http://www.flickr.com

Wielkość owego parametru ustala się w mm, np. 50 , 100 czy 300 mm. Im niższa wartość tym bliżej matrycy jest ognisko. Oznacza to także szerszy kąt widzenia czyli większy obszar, który obiektyw może ująć do zdjęcia. Odwrotnie jest w przypadku wysokich wielkości ogniskowej. Wtedy kąt jest węższy, a przybliżenie większe.

Funkcje oraz rodzaj ogniskowej z łatwością można poznać po nazewnictwie typów obiektywów i zastosowanie typów obiektywów. Szerokokątne, to te, których wartość wynosi mniej niż 50 mm, uniwersalne obiektywy mają ogniskową ok. 50 mm, natomiast teleobiektywy powyżej 80 mm.

Nie zastanawiaj się: przejdź do oferty, by uzyskać dodatkowe info na opisywany w tekście temat. Czekamy z niecierpliwością na twoją opinię!

Drugim z parametrów istotnych przy zakupie obiektywu jest jasność. Im niższa, tym lepiej.

Standardowym obiektywem lub szerokokątnym dobrze jest fotografować większe sceny. Do fotografowania małych lub szczegółowych elementów, których widok trzeba znacząco przybliżyć warto użyć obiektywów długoogniskowych.

Wśród chętnie kupowanych obiektywów wymienia się jeszcze „rybie oko”, obiektywy makro i obiektyw „kitowy”. Ten ostatni jest połączony z aparatem i nie posiada fascynujących parametrów.

Jakiej marki obiektyw kupić?

Zdjęcie w technice rybie oko

Autor: Fernando L
Źródło: http://www.flickr.com

Wśród polecanych marek firmę Sigma, posiada je każdy szanujący się sklep fotograficzny . Nic dziwnego, ponieważ sigma oferuje obiektywy w ponad 40 rodzajach, dla różnych typów aparatów, np. lustrzanki analogowej, lustrzanki cyfrowej, cyfrowe aparatów kompaktowych popularnych marek – Sony, Olympus czy też Panasonic.

Profesjonalistów informujemy, że nowe obiektywy Sigma wejdą do sprzedaży już w kwietniu 2014 roku. Mowa tu o o modelach 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART, 19 mm f/2.8 DN oraz 30 mm f/2.8 DN.

Zainteresował Cię ten artykuł? Kliknij na nasz odsyłacz (https://pkrajewski.pl/przemysl/), w tamtym miejscu z pewnością odnajdziesz jeszcze większą ilość faktów na wątek, który Cię interesuje.

Z pewnością nie mogą się tego doczekać profesjonaliści.
Sugerowana cena detaliczna 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART wynosi 1990,00 zł brutto.
Sugerowana cena detaliczna Sigma 19 mm F2.8 DN i Sigma 30 mm F2.8 DN, to 690,00 zł brutto.