Branża oponiarska i różne typy opon

Motoryzacja to niezwykle szeroka, potrzebna dziedzina w przemyśle technologicznym. Jeśliby wynalazca auta opatentował własny pomysł, ustawiłby materialnie nie tylko własne potomstwo, lecz również wnuki, i ich dzieci… wiele generacji do przodu – motoryzacja to jeden z największych rynków na Ziemi, może nie tak dawno temu przegoniony tylko przez komputery i postępujący rozwój przemysłu elektronicznego. Wciąż jednak stanowi ogromną branżę, na której zrodziło się wiele mniejszych gałęzi przemysłu i usług.

Mustang GT

Autor: Alexandre Prévot
Źródło: http://www.flickr.com

Wystarczy powiedzieć o przemyśle oponiarskim. Opony są oczywiście częściami samochodu, które nie muszą być najdoskonalsze, by jechać. Gdy ktoś się uprze, swoim autem będzie w stanie poruszać się nawet bez opon, niemniej jednak ogumienie najlepszej jakości pozwala utrzymać lub poprawić wiele parametrów i osiągów samochodu. Po pierwsze bezpieczne są felgi, czyli metalowy fragment koła – za pośrednictwem opony nie jest wciąż wystawiona na dziury w jezdniach i nagłe wstrząsy. Dalej – przyczepność, jaka musi być bardzo dobra, żeby bez przeszkód dać radę jechać z większą prędkością, nie wypadać z trasy na skrętach, a w trudnej sytuacji móc błyskawicznie unieruchomić samochód – im bardziej przyczepne opony, tym krótsza odległość hamowania.

Prezentowane w niniejszym tekście informacje są istotnie godne zainteresowania, jednak kliknij także ten użyteczny link (http://www.s-performance.pl/oferta/chip-tuning/) – on na pewno również Cię zainteresuje.

Zostają jeszcze takie smaczki, jak ten, że świeżo zakupione, niestarte, dobrze założone ogumienie na wyważonych i wyrównanych kołach pozwalają bardzo zaoszczędzić na benzynie.

Przemysł ogumienia jest dość zróżnicowany, tak, jak zróżnicowane są samochody. Począwszy od ciągników, do których stosuje się odpowiednie opony rolnicze (HURTOPONY Mysłowice), do aut wyścigowych, których koła prezentują się zupełnie inaczej niż typowe opony do samochodów osobowych.

Odpowiada Ci ten artykuł? Super, ale kliknij dodatkowo tu – przeczytasz w tamtym miejscu bardzo użyteczny wpis, który również okaże się dla Ciebie wartościowy.

traktor na polu

Autor: United Soybean Board
Źródło: http://www.flickr.com

Opony rolnicze na przykład charakteryzują się niezwykle masywnym bieżnikiem, który pozwala ciągnikom i kombajnom bez problemów przejeżdżać trudne tereny uprawne, błota i wszelkie wyboje. Trochę mniej toporne są opony terenowe, chociaż przystosowane mniej więcej do tego samego, im przychodzi z pomocą jednak resorowanie samochodów terenowych, jakie pozwala pokonywać dużo niedostępnych terenów bez tak ogromnych, ciężkich opon. Najbliższe oponom aut samochodowych są bodaj opony ciężarowe (*więcej informacji), jakie wyposażone są w nieskomplikowany bieżnik, choć z kolei dostosowane są do wytrzymywania potężnego obciążenia, dlatego zbrojone są bardzo pokaźną konstrukcją drucianą, która znajduje się pomiędzy kilkoma warstwami gumy.