Branża IT – praca dla programistów

Ostatnimi czasy rynek pracy jest raczej nieprzyjazny. Oczywiście, pojawia się mnóstwo ofert pracy, przedsiębiorstwa z bardzo wielu gałęzi wciąż rekrutują nowych pracowników, ale nie wszystkim jest łatwo o pracę. W najlepszej sytuacji znajdują się programiści. Wystarczy popatrzeć na oferty.

Każdy portal z ogłoszeniami o pracę publikuje setki ofert skierowanych właśnie do tej grupy zawodowej. Naturalnie, nie wystarczą same studia. Korporacje zwykle przyjmują programistów, którzy już mogą czymś się pochwalić. Dobrze jest również wyspecjalizować się w jednym języku programowania, ale oczywiście mieć pojęcie o podstawach innych. Dla przykładu, gdy idzie o programowanie, nie ma znaczenia jakiego typu praca (zobacz zawieszenie działalności gospodarczej) java przydaje się zawsze.

Testerzy w cenie

praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Inną kwestią jest praca jako tester – bądź testerem. Warto rzucić okiem na te ogłoszenia, bo mogą być bardzo korzystne dla ludzi z wykształceniem informatycznym. Generalnie jest tak, że każdy informatyk chce pisać programy, a testowaniem interesuje się zdecydowanie mniej osób, zatem zapotrzebowanie na świetnych testerów jest ogromne. Czasem warto zmienić zawód i zamiast być takim sobie programistą, zostać świetnym testerem.

Jak pracuje programista?

Na początku kariery zawodowej należy też zdecydować się na to, jaka forma pracy najbardziej nam odpowiada. Są osoby, które zdecydowanie lepiej czują się w pracy na etacie, doskonale działają jako część zespołu dobrej firmy IT. Są też tacy programiści, którzy uważają, że praca na etacie jest więzieniem i wolą pracować samodzielnie. Praca dla informatyków stosunkowo łatwo znaleźć, lecz należy pamiętać, że w tej branży jest wielka konkurencja i w związku z tym projekty trafiają do najlepszych.

W tej działce największe znaczenie mają kontakty. Najwyższej klasy developerzy nie muszą zwykle szukać pracy. Poczta pantoflowa w tej branży działa doskonale i zleceniodawcy chętnie polecają sprawdzonego programistę. Są też przedsiębiorstwa, które chętnie podpisują z programistami umowy na długotrwałe zlecenia.

W tej branży liczy się doświadczenie, dotrzymywanie terminów i kontakty. Dobry programista, niezależnie od tego czy chce pracować na etacie, czy jest freelancerem, nie zostanie bez pracy.