Studia prawnicze w Polsce

Sporo młodych ludzi myśli o karierze prawnika i o wielkich zarobkach. Przez ostatnie dekady powstało wiele fałszywych przekonań odnośnie zawodu prawnika, które nadają się na wiele artykułów.

prawo - książki

Spójrzmy na inną kwestię. Dlaczego warto zdecydować się na tą karierę? Jak przebiegają studia i czy ciężko przebić się na szczyt?

Czemu młodzi marzą o byciu prawnikiem?

Pieniądze z pewnością odgrywają tu znaczną rolę. W najbardziej znanych biurach adwokackich można zarobić naprawdę sporo, ale nie jest tak od samego początku kariery. Jak tłumaczy pan Tomasz, prawnik (kancelaria adwokacka Warszawa) oferujący porady prawne w Krakowie głównie „trzeba się wykazać wytrwałością i siłą przebicia, by zdobyć wymarzoną pracę”. Poza bonusami ważny z pewnością jest prestiż zawodu prawnika i pozycja w społeczeństwie. Wokół zawodów prawniczych jest swego rodzaju aura ekskluzywności. Drogie auta, zamożni klienci, drogie garnitury. Wszystko to sprawia, że nowe osoby chcą również przystąpić do tego świata.

Studia – droga przez mękę?

Studia są bardzo ciężkie i wymagają sporo czasu. To głównie nauka i czytanie wielu książek. Mówimy tu o setkach różnych prawniczych publikacji nie zawsze łatwych do zdobycia. Można poszperać w księgarniach internetowych. Fachowa literatura zawodowa to nie są książki które schodzą od razu, więc można liczyć na rabaty. Możemy sprawdzić w popularnych księgarniach wysyłkowych albo poszukać księgarni prawniczych. Wystarczy wpisać tylko w wyszukiwarkę odpowiednie hasło i na pewno trafimy na dobre serwisy. Zdecydowanie najprościej kupić kodeks karny ale i z innymi nie ma większych kłopotów. Pomocne mogą też być popularne serwisy z aukcjami.

Najczęściej absolwenci po uzyskaniu tytułu magistra pozbywają się książek, które nie będą im już potrzebne, zwłaszcza kiedy zdecydowali się wyspecjalizować w którejś działce prawa. W tej sytuacji kodeksy możemy kupić za niewielkie pieniądze. Trzeba tylko wyszukać właściwe aukcje, wpisując na przykład „kpc„ czy „kpa”. Często kodeksy maja ślady użytkowania, czasami da się poznać, że ktoś przyswajał wiedzę pomagając sobie napojami kofeiną, ale informacje o wszelkich tego typu śladach zawarte są w opisie.

Co z aplikacją

Nie wystarczy że na studiach jest dużo nauki, to dodatkowo na koniec studiów trzeba zdobyć aplikację. Są różne rodzaje aplikacji:

adwokackakomorniczanotarialna

Każdego roku ustalany jest termin państwowego egzaminu. Po zdobyciu aplikacji przyszłego prawnika czeka dwa lata w kancelarii za niskie pieniądze. Ale warto. Wystarczy wyszukać by przekonać się, że najlepiej jest się wyspecjalizować w określonych obszarach.

Jak widać, nie jest to najłatwiejszy wybór. Ale sporo osób decyduje się na taką karierę z powołania, a nie dla pieniędzy. Prawnicze zawody jak notariusz, asystent sędziego, mediator dają możliwość interesującej pracy i pomagania ludziom.

Źródło: adwokaci-tytko.pl