Do czego służą chłodnie?

Jak sama nazwa wskazuje, chłodnictwo to dziedzina zajmująca się generalnie obniżaniem temperatury w danym miejscu. Może przebiegać to na różne sposoby, a uzyskana niska temperatura może być wykorzystywana do zróżnicowanych celów. Jednym z głównych, a co najważniejsze naturalnych materiałów chłodzących jest śnieg i lód. Znane są ludzkości od wieków i od wielu wieków służą do chłodzenia jedzenia oraz napojów.

chłodnie

Źródło: http://izolacje.gda.pl/

W dzisiejszych czasach technologia i automatyka chłodnicza obejmuje wiele zróżnicowanych metod, umożliwiających uzyskanie pożądanej temperatury. Do niektórych z nich konieczny jest udział prądu elektrycznego. Kolejne wymagają użycia sprężonego gazu. Ewentualności jest bardzo dużo, a decyzja zależy w dużej mierze od tego, co ma zostać schłodzone.

Chłodnictwo w branży spożywczej

Przemysł spożywczy (sprawdź informacje na stronie) jest podstawową branżą, w której używa się niskich temperatur. jedzenie bowiem, a zwłaszcza część produktów, charakteryzuje się krótkim czasem przydatności do spożycia i łatwością psucia. Chłodzenie i zamrażanie w takim przypadku staje się procesem niezbędnym. Można to potwierdzić na przykładzie podstawowych produktów spożywczych trzymanych w domach – jedne z nich wymagają trzymania w lodówce, szczególnie po otwarciu opakowania, inne – nie wymagają tego w ogóle. Chłodnie to miejsca, gdzie takie produkty są przechowywane. Mogą one mieć także charakter mobilny, czyli znajdować się w autach dostawczych. Szczególnym rodzajem chłodni są mroźnie. Jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia je jeszcze niższa temperatura niż w przypadku chłodni, a używane są do magazynowania produktów głęboko mrożonych.

Inne zastosowania

Oprócz tego, że niskie temperatury wykorzystywane są przez różnego typu budynki przechowalni przeznaczone do produktów żywnościowych, stosuje się je również w medycynie. Tak zwana krioterapia oznacza metodę usuwania różnych chorób za pomocą obniżonych temperatur. Jest to metoda, zyskująca obecnie zwiększające się zaufanie i powodzenie wśród ludzi. Kolejnym miejscem użycia dla niskich temperatur są obiekty sportowe, w tym przypadku lodowiska. Chłodzenie (zobacz więcej) może więc też być wykorzystywane do celów sportowych i rozrywkowych.