Typy paliw i ich sposoby wykorzystania

Pomimo że rodzajów paliw jest sporo, to właśnie paliwa płynne zasilają wszelkie auta poruszające się po ulicach. Do paliw używanych w samochodach i motocyklach zalicza się produkty pochodzące z rafinerii, jak przykładowo benzynę czy ropę, która jest używana do napędzania silników dieslowskich, ale również paliwa kopalne, jak na przykład gaz ziemny, który z uwagi na swoją cenę jest bardzo popularny na terenie Polski. Paliwa płynne to także paliwa syntetyczne, do których zalicza się chociażby syntetyczna benzyna, wytwarzana przez wielkie firmy paliwowe z np. ropy naftowej czy węgla, za pomocą reakcji chemicznych.

Dystrybucja paliw

stacja benznynowa

Autor: Tobias Scheck
Źródło: http://www.flickr.com

Paliwo płynne sprzedawane jest na stacjach paliw, każda odmiana paliwa ma swój osobny, właściwie podpisany dystrybutor. Dystrybutory paliw płynnych są wyspecjalizowanymi pod względem technicznym urządzeniami, każdy z nich posiada wbudowany system odprowadzania niebezpiecznych oparów benzyny oraz komplet innych urządzeń które mają zapobiegać zapłonowi podczas napełniania baku paliwem. Stosuje się osobne dystrybutory do paliw ciekłych, oraz ze względu na inną technologię stosowaną w trakcie tankowania – osobne do gazu ziemnego. Z tego powodu też zbiorniki z gazem znajdują się zwykle przy końcu stacji benzynowej – w tym miejscu, gdzie umiejscowione są zbiorniki LPG (więcej na ten temat – ). Inne paliwa są trzymane w zbiornikach położonych pod budynkiem stacji.

Dodatkowa oferta na stacjach benzynowychPoza tankowaniem auta, na stacji paliw można dokonać zakupów. Większa część asortymentu dostępnego w sklepach zlokalizowanych przy stacjach kojarzy się z motoryzacją – znajdują się tam środki konserwujące, płyny do spryskiwaczy, isoflex nbu 15 silnikowe i tak dalej. Ponadto można tam nabyć artykuły spożywcze, papierosy oraz napoje alkoholowe. Od pewnego czasu prowadzone są również nieduże punkty gastronomiczne sprzedające hot dogi, kanapki czy kawę. W tych miejscach niejednokrotnie zlokalizowana jest też mechaniczna bądź ręczna myjnia (sklep.techkar.pl/produkty-techkar/akcesoria-czesci-myjek-cisnieniowych-techkar/weze_do_myjek_techkar/weze_stalowe_techkar/weze_stalowe_35m_techkar,2,3625). Poza tym w wielu tego typu miejscach prowadzona jest sprzedaż, jak również usługi opierające się na napełnianiu wykorzystanych butli gazowych. Zwykle taki punkt można znaleźć w miejscu, gdzie znajduje się zbiornik LPG.