Chłodnictwo

Chłodnictwo to nader szeroka odnoga przemysłu. Komory chłodnicze używane są w bardzo wielu miejscach. Zazwyczaj w branży spożywczej i kosmetycznej, ale też w innych. Tak naprawdę każda hurtownia spożywcza, pensjonat czy większa restauracja powinny korzystać z dobrodziejstw tej właśnie gałęzi przemysłu. W każdym miejscu, gdzie trzeba składować magazynować produkty spożywcze, a czasami też niektóre produkty kosmetyczne powinny być chłodnie.

chłodnictwo

Źródło: http://izolacje.gda.pl/

Komory chłodnicze najczęściej budowane są na zlecenie danego odbiorcy, tak by pasowały mu wymiary oraz metoda izolacji.

Masz jeszcze chwilę? Jeśli tak, to zapraszamy Cię do nowej strony, gdzie znajdziesz pouczające artykuły – wejdź w link do strony (http://bsinspekcja.pl/).

Jest wiele firm, które w profesjonalny sposób się tym zajmą od początku do końca. Od planu, konsultacji, dopasowania wymiaru, poprzez zrobienie komory i postawienie w wybranym miejscu.

chłodnictwo

Źródło: http://izolacje.gda.pl/

Najczęściej panele ścienne chłodni wypełnia się rdzeniem ze styropianu lub poliuretanu. Wyboru dokonuje oczywiście zamawiający. Od zamawiającego zależy także, czy komora (przeczytaj więcej tutaj) ma mieć podłogę, czy może nie. Następnie komory te wyposaża się w instalacje chłodnicze i sprawdzone systemy bezpieczeństwa – jak na przykład alarm, który można uruchomić, gdy wewnątrz zatrzaśnie się człowiek i bezpieczne zamki, które można oczywiście otworzyć od środka. Bardzo ważne są też szczelne drzwi – by nie dochodziło do podwyższenia temperatury.

Jeśli chłodnie można określić jako większe lodówki, to mroźnie to wielkie zamrażarki. Jeśli idzie o działanie to komory te różnią się wyłącznie panującą wewnątrz temperaturą, jednak dobrze jest wiedzieć, że dobre mroźnie muszą być zdecydowanie lepiej izolowane, więc ich ściany są o wiele grubsze. Sprawdzają się na przykład w zakładach produkujących gotowe posiłki głęboko mrożone.