Warto utworzyć swój interes

Własna działalność to w pewnym sensie szansa na sukces. Nareszcie można być wolnym od szefa i konstruować nowy zespół według własnych koncepcji. Opcja uzyskania dotacji unijnych to całkiem kusząca wizja. Nie ma po co dłużej zwlekać – czas założyć firmę.

Przede wszystkim największym kłopotem jest dobry i oryginalny pomysł. Po przeskoczeniu tej bariery musi być już łatwiej. Działalność gospodarcza to niestety koniec spokoju z formalnościami – obciążają nas sprawy, wcześniej załatwiane przez szefa i dział księgowości. Wszystko jest jednak sporo prostsze, dlatego, że już do zastanych struktur dociera digitalizacja – nawet firmę też można otworzyć sprzed własnego komputera. Formalności dzięki programom łatwiej zrozumieć, pomocny jest nawet zwykły kalkulator ZUS.

Jak założyć firmę?

Od 2011 roku w Sieci można szybko założyćzainicjować działalność. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to system, umożliwiająca nie tylko zakładanie firmy. Jest też źródłem informacji o istniejących firmach, udostępnia też niezbędne dane. Wszyscy, którzy postanowili działać na własną rękę na rynku powinni wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć go drogą internetową. W ten sposób firma trafia do skarbówki i otrzymuje REGON, a zaczyna zaczynać z chwilą przyjęcia tego formularza CEIDG-1.

Koniec dotacji

Żeby łatwiej wejść na rynek, niezbędny jest minimalny kapitał. Tutaj właśnie nadzieją są dotacje unijne dla firm. W związku z tym, że powoli dobiegają końca, dobrze szybciej podjąć decyzję o własnej firmie, jednak ostatnie konkursy to właśnie 2012 rok. Im bardziej nowoczesna firma, tym większe szanse na dofinansowanie, a wymogi są zdecydowanie skomplikowane. Końcówka unijnej pomocy to też coraz trudniejsze konkursy.

Odpowiada Ci ten artykuł? Ekstra, jednak kliknij jeszcze tutaj – znajdziesz tam bardzo użyteczny portal, który także będzie dla Ciebie ciekawy.

Nie brakuje jednak specjalistów, którzy dobrze wiedzą, jak pozyskać kapitał dla dobrej firmy.

Dobry czas na własną firmę?

Groźba kryzysu i trudna sytuacja ekonomiczna nie pozwalają na optymistyczne wizje. Z całą pewnością dobry plan biznesowy i innowacyjny startup lub utworzenie spółki jest dobry sposobem na walkę o sukces w trudnych czasach. Można nawet przypuszczać, że jedynym.