Co ty wiesz o odlewach?

W poniższym, lapidarnym artykule opiszę, do czego służą odlewnie, jakie są techniki odlewów i wiele innych, z pewnością praktycznych informacji. Na pierwszy ogień idzie kwestia definicji odlewania. To technologia produkcji części, opierająca się na wsadzaniu gorącego, upłynnionego metalu – wypróbuj spawanie aluminium złotoryja -> https://metal-jawor.pl/spawanie-zlotoryja – lub stopu do specjalnie ukształtowanych form odlewniczych.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Każdy proces trzeba zacząć od wykonania formy, z której robi się odlewy.

Technika ta pozwala na otrzymanie mocno skomplikowanych kształtów, tylko w niektórych przypadkach niezbędna jest dodatkowa szlifierka po odlewie. Przypatrzmy się technologiom odlewania.

Odlewy kokilowe są przydatne zazwyczaj przy cynku i miedzi. Opierają się na wlewaniu ciekłego budulca do permanentnej formy, przezywanej kokilem. Metoda ta cechuje się niską chropowatością produktu, a także niezłą jakością. Co więcej, nie zajmuje wiele czasu, przez co jest bardzo ergonomiczna. Należy zaznaczyć, iż jest to leciwa technologia. Wymyślono ją 174 lata temu i odegrała bardzo ważną rolę w industrializacji okresu Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają stopy aluminium.

Odlewy ciśnieniowe cechują się tym, że najpierw forma jest dociskana dużym ciężarem, a potem ciekły metal wtłacza się pod gigantyczną presją. To popularna metoda. Jej popularność pochodzi ze sporej jakości produktu i prędkości procesu. Często stosowana przy wielkich seriach produkcyjnych. Odlewy ciśnieniowe dzielą się na dwa rodzaje – z gorącą i zimną komorą tłokową. Stosuje się je w zależności od odmiany metalu.

Ostatnim pojęciem, jakie pragnę wam przedstawić, jest wyżarzanie. Jak nazwa wskazuje, jest to po prostu obróbka cieplna. Substancję metalową podgrzewa się do pewnej temperatury, przechowuje w tym stanie przez właściwy czas, a następnie wolno chłodzi. Taki zabieg służy temu, by zniknęły poprodukcyjne chropowatości w konstrukcji odlewu. Do każdego rodzaju metalu (ciekawe spawanie konstrukcji metalowych lubin -> www.metal-jawor.pl/spawanie-lubin) i stopnia niejednorodności, ustawia się inne poziomy gorąca. Rodzaje wyżarzania to na przykład: ujednorodniające, niezupełne i normalizujące – kliknij po więcej.

Finito. Wierzę, iż po lekturze odlewy stały się wam bliższym pojęciem.

Źródło: Alwro S. A.