Kim są „krokodylki” oraz jakiego rodzaju istnieją formy komunikacji radiowej?

Funkcjonuje dużo sposobów na porozumiewanie się na większe lub mniejsze odległości. W tym celu można by wykorzystywać nie tylko telefony stacjonarne czy komórkowe, ale również różnorodnego typu radiostacje.

Mogłyby zostać one wykorzystywane przez osoby prywatne, firmy czy też służby mundurowe, chociaż dostęp do używanych przez nie częstotliwości jest zakazany.
Najbardziej popularnymi urządzeniami obecnymi na rynku są radia CB. Pozwalają one cywilom na komunikowanie się drogą radiową bez potrzeby uzyskiwania odpowiednich pozwoleń. Takie radia są najczęściej stosowane przez kierowców samochodów osobowych czy ciężarowych. Co interesujące, ludzie ci utworzyli nawet swój swoisty język, dzięki czemu mogą m.in. w łatwy sposób odróżniać osoby z krótszym albo dłuższym stażem. Przykładem mogą być „krokodyle”, zatem przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego. Na podobnej zasadzie funkcjonują także radiotelefony przenośne PMR, które są idealne do prowadzenia rozmów w promieniu do 1 kilometra. Są często wykorzystywane przez spółki telekomunikacyjne do przeprowadzania rozmów przy czynnościach dotyczących montowania okablowania pomiędzy różnymi pokojami, budynkami czy operatorem żurawia.
W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex

Autor: Thermaflex
Źródło: Thermaflex
Sprzęt do druku
Poza tym istnieje radiokomunikacja amatorska, zatem przeprowadzanie rozmów na częstotliwościach, do których dostęp wymagałby zezwolenia. Osoby, które komunikują się za pomocą takich radiostacji określa się kolokwialnie jako „krótkofalowcy”. Mogliby oni stosować znacznie bardziej znaczącą liczbę częstotliwości niż posiadacze radia CB.

Warto wspomnieć jeszcze o innym sposobie, jakim jest radiokomunikacja profesjonalna. Nie mogą wystąpić w niej żadne niedociągnięcia.

Zainteresowałeś się tym działem? Przeczytaj zatem dalej optoelektronika o tym punkcie w nowym artykule, który dla Ciebie opracowaliśmy. Sądzimy, że Ci się podoba.

Z takiej formy korzystają m.in. takie służby jak policja czy też straż pożarna.