Życie zazwyczaj nie jest usłane różami i nasze relacje z szefem mogą nas doprowadzać do szału

Niestety nierzadko jest tak, że nie jesteśmy w stanie wytrzymać w pracy. Powodów jest niestety kilka.
Są tacy, którzy posiadają pracę marzeń. Po prostu wszystko im pasuje: dojazd, szef, godziny pracy, ludzie z pokoju, obowiązki i nawet wynagrodzenie.

kodeks pracy

Autor: Wawel Service
Szkolenie

Autor: Caro Griffin
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu ludzi jest raczej niewiele, ponieważ cuda nie zdarzają się codziennie. Wiele jest jednak ludzi, którzy twierdzą, że mankamenty ich pracy są na tyle nieirytujące, że są w stanie sobie z nimi jakoś dać radę. Czasami niestety sytuacja jest tak bardzo nie do zniesienia, że należy pomyśleć o ucieczce. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas szukanie nowej posady. Gdy w końcu ją znajdziemy, to w obecnym miejscu zatrudnienia składamy wypowiedzenie. Może ono ciągnąć się nawet do trzech miesięcy (w zależności od tego, jak długo tam przepracowaliśmy). Jednakże mamy możliwość, by zaproponować kierownikowi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Będzie to najlepsze wyjście dla ludzi, którym zależy na czasie albo dla tych, którzy nie mogą już wytrzymać pracy w znienawidzonym miejscu. Dobrze będzie zaproponować szefowi jakąś konkretną datę. Może, ale w ogóle nie musi się on na nią zgodzić. Trzeba jednak starać się dojść do kompromisu. Możemy na przykład zaproponować, że w czasie, gdy będziemy jeszcze pracować w firmie, przyuczymy nową osobę na nasze stanowisko. Powinniśmy wtedy też zużyć nasz zaległy urlop.

Ważne jest to, żeby zdawać sobie sprawę, że tego typu porozumienie należy zawrzeć na piśmie.

Sprawdź dobre www (http://www.ulgaoddlugu.pl/czym-jest-gielda-dlugow/)! Tam jest dla Ciebie nowa fantastyczna dawka wiadomości na ciekawiący Cię wątek. Po sporo opisów kliknij w ten link.

Umowy ustne w żadnym wypadku nie mają mocy prawnej.