Urodzenie smyka to cudny moment i początek dosyć długiego urlopu macierzyńskiego

Jakiś czas temu polskie kobiety wywalczyły sobie, aby ich urlop wychowawczy trwał 12 miesięcy.
Niejedna matka powie, że pierwszy rok berbecia jest najważniejszy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to czas, kiedy maluszek najbardziej potrzebuje jej miłości i obecności. I nie chodzi tylko o mleko czy przebieranie, ale o tworzenie się silnej więzi, która może mieć wpływ na całym jego życiu.

Sprawdź szczegóły tu (https://www.jamorski.pl/upadlosci-restrukturyzacja/), znajdziesz tam jeszcze bardziej dokładne informacje, które z pewnością też okażą się dla Ciebie ciekawe.

W chwili rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama myśli już wyłącznie o swym skarbie, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Ważne jest to, żeby być świadomą tego, że na ilość pieniędzy, które otrzymamy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w czasie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego berbecia. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tych wypłat, ale nie powinna być również niższa aniżeli 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Zatem w najgorszym przypadku dostaniemy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże kwoty, ale mało kto w dzisiejszych czasach zarabia najniższą krajową. Ponadto niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dołączyć tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że możemy bez kłopotu dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj możemy także ubiegać się o dodatkowe pieniądze z różnych państwowych pakietów.