Jak dużo mogą zarabiać w naszym kraju tacy specjaliści jak programiści?

ProgRAMiści w Polsce są w stanie zarobić rzeczywiście dużo. Ich przeciętna pensja wynosi czasem 3 razy więcej, niż średnie wynagrodzenie przeciętnego mieszkańca naszego kraju. Tak wynika z przygotowanego przez pewną agencję raportu, który bazuje na danych z pierwszego kwartału bieżącego roku.

Biała Nokia Lumia 800

Autor: Hill+Knowlton Strategies
Źródło: Hill+Knowlton Strategies
Jest oczywiście dużo zmiennych, od których zależna jest ostateczna wielkość wynagrodzeń.

Zainteresował Cię ten tekst? Jeżeli tak, to śmiało przekonaj się, co znajdziesz w ofercie pszczyna internet, która dotyczy podobnej problematyki.

Dla przykładu programista na umowie o pracę pobiera średnio 11000 złotych brutto, natomiast taki, który prowadzi własną działalność na zasadzie B2B: 12000 zł netto. Jakiego rodzaju technologie są aktualnie w najwyższym stopniu opłacalne – najbardziej korzystne finansowo są Spring (15 000 zł) czy Angular (12 tysięcy brutto). Niezależnie od formy zatrudnienia bardzo atrakcyjną alternatywą od wielu lat jest j. Java (aktualnie średnio jest to 11000 złotych brutto w przypadku umowy o pracę oraz nieco więcej niż 14000 złotych netto w przypadku B2B). Zarobki brutto według technologii w przypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 000 zł, React od 9 do 14 tysięcy, Java od 9 do 14000 złotych, Net od do 14 tysięcy, Spring od 8 do 14 tysięcy, Python od 3000 do 13 tysięcy złotych, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 i PHP od 6 do ok. 10000 zł.

Programista zarabia odmienne sumy w wypadku postaci kooperacji, tzn. pobiera trochę mniejsze kwoty w wypadku pracy zdalnej oraz jego pensje odróżniają się od stopnia komplikacji. W obu przypadkach odmienność wynosi kilka tys. złotych miesięcznie. Jeśli chodzi o to, jak zacząć swą przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, ponieważ są bardzo potrzebni we współczesnym świecie. Niestety wciąż ich ilość jest zbyt mała. Wynika to m.in. z faktu, że aktualnie utrzymuje się powszechne przekonanie, jako by nauka była trudna i długotrwała.

To fakt, może taka być, a ponadto nie każdy się będzie sprawdzać na tym stanowisku, jednak osoby zainteresowane mogłyby skorzystać przykładowo z bootcampów, takich jak te, które są przeprowadzane przez przeróżne portale internetowe. W trakcie takiego bootcampu przygotowuje się kursantów do rozpoczęcia kariery na szczeblu juniora.