Kilka porad odnośnie bezpieczeństwa naszych komputerów

komputery są sprzętami takimi, jak każdy tego typu sprzęt. Żeby prawidłowo funkcjonowały, należy się o nie w odpowiedni sposób zatroszczyć.
Chodzi tutaj o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o utrzymanie ostrożności z różnego typu cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl

Należy pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy sieci. Dzięki poniższym poradom można by osiągnąć kolejny stopień wtajemniczenia, ponieważ mógłbyś zostać pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeżeli jest podłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy. Mogą one (jeśli komputer jest na stałe podłączony do sieci internet) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, naprawdę warto upewnić się, z kim się łączy nasz komputer korzystając z obecnych w systemie narzędzi. Po włączeniu wiersza poleceń trzeba napisać polecenie: „netstat – na”. Na liście będą przedstawione wszystkie aktualne istniejące połączenia razem z ich statusem.
Przedstawiony zostanie także końcowy adres IP oraz numer portu. Jeśli podejrzewasz, że co poniektóre z połączeń nie muszą być użyte, należy spróbować wpisać: „netstat -ab”. Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów oraz programów, z jakich połączenie jest zainicjowane. Jak pamiętamy, systemowe reguły zachowywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli zarządzania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, lecz trzeba niezwykle ostrożnie się z nim obchodzić.

Jeżeli masz chęć dowiedzieć się więcej wiadomości na opisywany tu temat, to użyj źródła (http://www.e-vemco.pl/) zamieszczonych w podobnym wpisie.

Nawet jeżeli mamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe i antyszpiegowskie, należy czasem samodzielnie sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, zaś w następnej kolejności na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.