Duża część przedsiębiorstw w obecnym świecie potrzebuje atestowanych produktów — również takie związane ze spawalnictwem

Każdy wie pewnie co nieco o ISO. Ale czy zdajemy sobie sprawę dokładnie, które atesty muszą mieć firmy związane z przemysłem ciężkim?
Prawie pewne wydaje się, że osoby spoza branży nie będą wiedziały, czym jest EN 1090.

mechanik

Autor: Vincent Sp. z o.o.
Źródło: http://www.vincent.pl/
en 1090

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
To norma, która wymagana jest u wszystkich producentów elementów stalowych czy aluminiowych, którzy oferują swoje wyroby na terytorium Unii Europejskiej. Weszła w życie ona od 2014 roku. Zatem tyczy się również naszych polskich producentów.

Jeżeli potrzebujesz analogicznych materiałów, co te opisane w niniejszym wpisie, to w artykule (https://www.kingspan.com/pl/pl-pl/produkty/woda-i-scieki/woda-deszczowa) opublikowanym tu z pewnością je odnajdziesz.

Wdrażanie owej normy nie jest proste, dlatego warto zgłosić się w tym celu do specjalistów. Norma ma poręczać jakość wykonania, ale także zgodność procesu produkcji z określonymi normami. Firma, która zajmie się dla nas robieniem tego certyfikatu, napisze procedury systemowe i wspierające. Zrobi również przeszkolenia naszych pracowników. Oprócz tego stworzy księgę jakości i przeprowadzi audyt. Po uzyskaniu normy CE będzie jeszcze przez pewien czas (od 6 do 12 miesięcy) służyć nam zawsze pomocą w ramach serwisu. Ważne jest, żeby uzyskanie tej normy nie wymagało od przedsiębiorstwa kupienia nowych maszyn lub przyjęcia kolejnych pracowników. Wszystko musi być przeprowadzone szybko oraz sprawnie. Dzięki wdrożeniu wymagań normy będziemy mogli bez trudności sprzedawać swe produkty na Zachodzie.

Dla zdecydowanej większości przedsiębiorców to istotne, ponieważ 70% naszego polskiego eksportu to docelowo państwa Unii Europejskiej. Nie możemy pozwolić sobie na utratę tak bogatego rynku zbytu.