Znak industrialnego terytorium – komin przemysłowy

Komin przemysłowy to fragment krajobrazu, jaki bardzo długo kojarzono ze Śląskiem. Wszystko dlatego, iż funkcjonowało tu mnóstwo kopalń i wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw. Współcześnie te kominy da się zauważyć praktycznie wszędzie.

przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli nawet teraz spytać statystycznego Polaka, gdzie da się spotkać najwięcej kominów, pewnie wskaże on Górny Śląsk. Niewątpliwie tej region, tuż po dołączeniu do Polski, był najbardziej uprzemysłowiony: sporo kopalni, hut, każdego typu fabryk oraz zakładów przemysłowych. Wówczas najpopularniejsze było zastosowanie węgla, więc taka ilość kominów nikogo nie dziwiła. W pewien sposób da się powiedzieć, iż wspaniale wpisały się one w krajobraz – bez nich tereny tego województwa wydają się puste. Mimo że wiele z nich całkowicie już nie działa, albo pracują czasami zazwyczaj nie są usuwane, stanowią pewnego rodzaju symbol bardzo charakterystyczny dla tego regionu, przypominają minione czasy. Ciekawy był sposób, w jaki budowany był każdy komin przemysłowy. Zwykle odpowiadali za to sławni projektanci. Stworzenie, jakby nie patrzeć budowli, która ma nierzadko ponad 50 m a dodatkowo ma niewielką średnicę i jeszcze im wyżej, tym jest węższa, jest niezwykle skomplikowane i wymaga ogromu doświadczenia.

Obecnie taki komin przemysłowy stawiano by inaczej. Jednak teraz węgiel nie odgrywa już tak ważnej roli, nie używa się go w tak wielkich ilościach, przez co ograniczono budowę kominów. Warto pamiętać, że kominy to nie jedynie sprawa przemysłu, hal fabrycznych i tak dalej – praktycznie każdy dom ma komin, przecież trzeba go jakoś ogrzać.

Podoba Ci taki tekst? To ekstra, sprawdź stronę akumulatory ciężarowe pod tym adresem. Przeczytasz tam więcej informacji na zbliżony temat.

Budowa komina to wyzwanie, jakie nie ogranicza się wyłącznie do samego postawienia kilkumetrowego graniastosłupa, bardzo ważne są także elementy wykończeniowe, jak przykładowo izolacja – niezbędne są również przy kominach, musi mieć również każdy komin przemysłowy. Opłaca się korzystać z produktów firmy, której elementy służące do izolacji znacząco wpływają na ograniczenie emitowanie energii cieplnej do atmosfery – to niezwykle istotne dla środowiska. Właściwe zabezpieczenie kominów gwarantuje, iż nie będzie dochodziło do pojawiania się strat energii ani że substancje jakie wydostają się kominem przemysłowym będą się dostawały poprzez nieszczelności do wewnątrz