Opis często używanych materiałów do uszczelniania i zabezpieczania przed wodą.

Do zabezpieczenia różnych urządzeń, obiektów czy ich części przed wodą wykorzystuje się najróżniejsze rodzaje materiałów. Ich parametry dobierane są do potrzeb i środowiska, w jakim będą używane, dotyczy to przede wszystkim panujących obciążeń i temperatury.

Jeżeli będzie potrzebna tylko prosta ochrona, przykładowo pod postacią zadaszeń, to doskonale się w tej roli będą przykładowo sprawdzać płyty poliwęglanowe (). Mają one stosunkowo dużą wytrzymałość mechaniczną i odporność na warunki atmosferyczne, przez co bez problemów da się ich używać nawet w przypadku większych powierzchni. Takie płyty bardzo często można spotkać na przystankach, sportowych obiektach czy tarasach. Z powodu swoich właściwości coraz częściej zaczyna po nie sięgać również przemysł reklamowy.
płyty poliwęglanowe

Autor: stefanopaganini
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli potrzebna będzie całkowita ochrona przed działaniem wody, przykładowo do środka urządzenia, to wtedy konieczne będzie jego należyte uszczelnienie. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się tutaj uszczelki gumowe (poznaj więcej), które są powszechnie wykorzystywane zarówno w zastosowaniach domowych jak i przemysłowych.

Wejdź na ten odsyłacz oraz przeczytaj więcej szczegółów w treści – tamte wiadomości powiększą Twą wiedzę na podnoszony w niniejszym tekście temat!

Guma nie przepuszcza wody, jest odporna na działanie różnych czynników chemicznych a poza tym jest elastyczna. Tym sposobem doskonale dostosowuje się do kształtu części, tym samym dając bardzo dobre zabezpieczenie.

Dużą popularnością pośród konstruktorów cieszy się także Klingerit (). Niejednokrotnie jest on oferowany pod postacią większych płyt, z jakich można zwyczajnie wyciąć określony kształt uszczelki.