Składanie deklaracji podatkowej, czyli o czym pamiętać przy formularzu PIT?

Koniec lutego oznacza czas nadsyłania przez właścicieli firm deklaracji podatkowych za miniony rok. Doglądamy skrzynki pocztowe i adresy mailowe pamiętając o wszystkich umowach, na podstawie których pracowaliśmy w zeszłym roku. Dla wielu podatników rozliczania się z urzędem skarbowym ciągle należy do ostatecznej konieczności, głównie za sprawą skomplikowanych wyliczeń w kolumnach formularzy pit. Na co zwracać uwagę, żeby rozliczenie nie sprawiało problemu?

rozliczenie

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
W sytuacji stałej umowy i odbywania stosunku pracy na stałej umowie, co przeważa wśród osób starszym stażem, wszelkie dywagacje w rozliczaniu się sprowadzają się do jednego wersu formularza. Przy kilku odrębnych zawodach, o dowolnej formie zatrudnienia (o pracę, zlecenie) wyczekujemy do ostatniego formularzu pit 11 od pracodawcy po czym zsumujemy poszczególne wersy i kolumny z przychodami także zaliczkami od płatnika.

Absorbujący artykuł? Jeżeli tak uważasz, kliknij bez wahania ten link, ponieważ w witrynie, którą tutaj odnajdziesz, także jest coś ciekawego.

Istotne by obliczenia, również w sytuacji gdy mieliśmy jednego pracodawcę, były przeliczone kilka razy, najlepiej przez znającego się na księgowości lub sprawdzony program do wyliczana zwrotów za podatki.

Kiedy prowadzimy indywidualną działalność gospodarczą, w tym pozarolniczą, będziemy rozliczali się formularzem Pit 36 – PIT numer 36. Wszelkie zyski i straty osiągnięte za rok podatkowy ze stosunków pracy, uzyskanych stypendiów i zasiłków wliczane są w najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez podatników formularz pit 37. Strony zajmujące się księgowością i rozliczeniami rocznymi przygotowują oczekującym wszystkie ważne formularze, uwzględniające dochody z obrotu nieruchomościami nabytymi lub wybudowanymi. Inny formularz

księgowość

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com

wypełnią osoby dostające zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (Pit-3), jeszcze inny uzupełnią płatnicy pobierający zaliczki od właścicieli (Pit-4R) druki dostępne m.in. .

Dane, które zawiera proponowana witryna, są jak najbardziej przydatne, jeśli interesuje Cię opisywany wątek – kliknij więc tu!

Przy rozliczeniu podatkowym nie można pozwolić sobie na żaden błąd. Najmniejsza różnica kwotowa, obojętnie czy z korzyścią dla siebie czy urzędu skarbowego, przyczyni się do zahamowania procesu wypłaty oczekiwanego zwrotu. Przy uwzględnieniu czasu potrzebnego na zwrotną informację, czy kolejne składanie i czas oczekiwania, zaliczka pojawi się na kontach po kolejnych miesiącach oczekiwania od czasu złożenia deklaracji. Mając jakiekolwiek wątpliwości radźmy się zatem specjalistów lub ludzi, którzy z rozrachunkiem za wcześniejsze lata podatkowe nie mają problemów.