Składanie deklaracji podatkowej, czyli o czym pamiętać przy formularzu PIT?

Koniec lutego oznacza czas nadsyłania przez właścicieli firm deklaracji podatkowych za miniony rok. Doglądamy skrzynki pocztowe i adresy mailowe pamiętając o wszystkich umowach, na podstawie których pracowaliśmy w zeszłym roku. Dla wielu podatników rozliczania się z urzędem skarbowym ciągle należy do ostatecznej konieczności, głównie za sprawą skomplikowanych wyliczeń w kolumnach formularzy pit. Na co zwracać uwagę, żeby rozliczenie nie sprawiało problemu?

rozliczenie

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
W sytuacji stałej umowy i odbywania stosunku pracy na stałej umowie, co przeważa wśród osób starszym stażem, wszelkie dywagacje w rozliczaniu się sprowadzają się do jednego wersu formularza. Przy kilku odrębnych zawodach, o dowolnej formie zatrudnienia (o pracę, zlecenie) wyczekujemy do ostatniego formularzu pit 11 od pracodawcy po czym zsumujemy poszczególne wersy i kolumny z przychodami także zaliczkami od płatnika. Istotne by obliczenia, również w sytuacji gdy mieliśmy jednego pracodawcę, były przeliczone kilka razy, najlepiej przez znającego się na księgowości lub sprawdzony program do wyliczana zwrotów za podatki.

Kiedy prowadzimy indywidualną działalność gospodarczą, w tym pozarolniczą, będziemy rozliczali się formularzem Pit 36 – PIT numer 36. Wszelkie zyski i straty osiągnięte za rok podatkowy ze stosunków pracy, uzyskanych stypendiów i zasiłków wliczane są w najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez podatników formularz pit 37. Strony zajmujące się księgowością i rozliczeniami rocznymi przygotowują oczekującym wszystkie ważne formularze, uwzględniające dochody z obrotu nieruchomościami nabytymi lub wybudowanymi. Inny formularz

księgowość

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com

wypełnią osoby dostające zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (Pit-3), jeszcze inny uzupełnią płatnicy pobierający zaliczki od właścicieli (Pit-4R) druki dostępne m.in. .

Przy rozliczeniu podatkowym nie można pozwolić sobie na żaden błąd. Najmniejsza różnica kwotowa, obojętnie czy z korzyścią dla siebie czy urzędu skarbowego, przyczyni się do zahamowania procesu wypłaty oczekiwanego zwrotu. Przy uwzględnieniu czasu potrzebnego na zwrotną informację, czy kolejne składanie i czas oczekiwania, zaliczka pojawi się na kontach po kolejnych miesiącach oczekiwania od czasu złożenia deklaracji.

Żeby którekolwiek opracowanie było traktowane za warte zainteresowania, musi posiadać merytoryczną treść. Jeśli chciałbyś ją zdobyć, kliknij tutaj oraz zdobądź cenne info.

Mając jakiekolwiek wątpliwości radźmy się zatem specjalistów lub ludzi, którzy z rozrachunkiem za wcześniejsze lata podatkowe nie mają problemów.