O tym czym są obligacje państwowe

W naszych, niepewnych czasach niezwykle ciężko o kredyt . Wiedzą o tym nie tylko młodzi ludzie, którzy chcą zdobyć dom. Zaciągnąć kredyt w banku jest trudno nawet renomowany przedsiębiorstwom czy poważanym instytucjom.

Lecz ludzie, którzy orientują się w temacie, wiedzą doskonale,że są inne pomysły na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Jednym z rozwiązań jest emisja obligacji [].

Z początku, ogólny proces może wyglądać na nieczytelny. Ale kiedy mocniej wnikniemy w temat,zobaczymy mnóstwo zalet takiego posunięcia. Bywa, że w wielu przypadkach jest to lepsza opcja niż wzięcie pożyczki w instytucji bankowej.

Mały podatnik czyli kto?

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Zanim jednak opowiemy o tych zaletach, wyjaśnijmy najpierw, czym są obligacje. Najprościej przedmiot ujmując, są to papiery wartościowe wydawane w ogromnym nakładzie. Emitentem, a więc podmiotem, który emituje obligacje może stać się osoba fizyczna, instytucja lub skarb państwa. W tym ostatnim przykładzie są to obligacje państwowe. Papiery emitowane przez rozmaite samorządy terytorialne to obligacje komunalne.

Dlaczego więc emitowanie obligacji jest działaniem korzystniejszym niż kredyty (zobacz pożyczka pod mieszkanie)? Obligacje są bardziej elastyczne. Jest tu możliwość swobody w zatwierdzaniu daty emisji. Można także dopasować termin wykupu do własnego budżetu. Emisja obligacji to także opcja zaciągnięcia długu na znacznie dłuższy okres, niż w przypadku kredytu. Zdarzają się obligacje nawet kilkunastoletnie. Dodatkowym czynnikiem, decydującym o popularności takiej formy, są jej aspekty marketingowe. Obligacje są często postrzegane jako instrument nowocześniejszy niż pożyczkom (zobacz pożyczki pod nieruchomość). Źródło:

Finansowanie inwestycji przy pomocy obligacji jest postrzegane dużo korzystniej niż branie kredytu w banku. Jest to na pewno traktowane jako objaw nowoczesności w zarządzaniu finansami. Trzeba jeszcze zauważyć, że bardzo często całkowity koszt obsługi obligacji jest tańszy niż koszt kredytu. Naturalnie, to nie wszystkie plusy emisji obligacji, ale z pewnością te najistotniejsze. Warto wziąć je pod uwagę ustalając następne wielkie inwestycje w firmie lub w samorządzie.