Retinopatia cukrzycowa – w jaki sposób właściwie leczyć chorobę, by nie dopuścić do utraty wzroku?

Zdrowie to wartość, o którą powinniśmy się troszczyć bez znaczenia od wieku. Jednak nie zawsze da się uniknąć chorób, chociaż prowadzilibyśmy jak tako zdrowy tryb życia i pamiętalibyśmy o systematycznej aktywności sportowej.

Jedną z dolegliwości, jakie mogą zaprowadzić do niechcianych skutków, jest retinopatia cukrzycowa. Jej podstawowym źródłem jest cukrzyca, przez którą może nawet dojść do ślepoty, zatem jak najszybciej należy wdrożyć leczenie, aby w jak największym stopniu zmniejszyć to ryzyko.

oko

Autor: Eivind Sorgenfryd
Źródło: http://www.flickr.com

Zacznijmy od tego, co to jest retinopatia cukrzycowa- . To uszkodzenie małych naczyń krwionośnych, jakich funkcją jest odżywianie siatkówki. Przez powstałe uszkodzenia w gałce ocznej tworzą się wylewy, które mogą być powodem wspomnianej ślepoty. W jaki sposób rozpoznać przypadłość? Jeżeli dostrzeżesz ciemniejszą plamkę w polu twojego widzenia, możliwe, że powstał wylew krwi. Jest bezbolesny, zatem nie musisz czuć żadnych dolegliwości, w szczególności, iż wylew może się wchłonąć oraz w związku z tym niedługo będziesz powtórnie ostro widzieć. Jednak nie można bagatelizować tego zdarzenia, ponieważ retinopatia może prowadzić do zupełnej utraty wzroku. Początkowo słabiej widzimy w ciemności, później mamy nieostre widzenie także w jasnych pomieszczeniach. Jeśli i w twoim przypadku została stwierdzona retinopatia cukrzycowa, leczenie może ustrzec cię przed niepożądanymi konsekwencjami.

Najważniejsze jest szybkie zdiagnozowanie przypadłości. Niewielkie zmiany dają szansę na naprawdę dobre rezultaty leczenia, ponieważ nie dopuszczamy do pojawienia się poważniejszych dolegliwości. Wyróżnia się kilka rodzajów retinopatii oraz w zależności od jej typu należy wszcząć należyte leczenie.

W niektórych przypadkach musimy tylko regularnie badać wzrok, w innych z kolei potrzebne będzie leczenie laserowe, jakie zahamuje postęp choroby i pozwoli oszczędzić widzenie. Czasem również przeprowadza się witrektomię, czyli usunięcie ciała szklistego z oka.

Niestety retinopatia to choroba, z jaką ciężko jest walczyć, gdyż żaden z zabiegów nie przywraca pełnej ostrości wzroku. Jednakże nie można się poddawać, ale wszcząć leczenie, by jak najdłużej cieszyć się ostrym widzeniem oraz nie dopuścić do rozwoju dolegliwości, jaka może zdecydowanie uprzykrzyć nam życie.