Kamera i zegarek do tropienia i nie tylko – dowiedz się jak najwięcej w ich temacie

Zwykle szpiegowanie kojarzymy z serialami akcji, na czele z postacią legendarnego Jamesa Bonda. Agent królowej brytyjskiej nieraz był uzbrojony po pachy w mnóstwo gadżetów. Oczywiście wszystkie z nich określane były mianem „szpiegowskich”.

Obecnie wciąż wielu ludzi kojarzy kamery i zegarki (zobacz: zegarki męskie hugo boss) szpiegowskie z pracą w wywiadzie i regularnym podsłuchem, wspomniane „narzędzia” są także wykorzystywane nie tylko w „wojnach” agentów. Choć na ogół kojarzymy je właśnie z walką państw. Aczkolwiek wykorzystanie, jakiemu poddawana jest obecnie np. kamera szpiegowska, to w większości przypadków śledztwa detektywistyczne. Jej funkcje są bardzo podobne do tych w kamerach monitorujących np. markety i ich zaplecza przez 24 godziny dobę. Różnice w kamerach przemysłowych i szpiegowskich są takie, że kamerka szpiegowska jest drobniutka, a do tego jest starannie kamuflowana by nie rzucała się w oczy. Jej głównym zadaniem jest nagrywane tajnych spotkań osób trzecich. Służy również do zbierania mocnych dowodów w śledztwie interwencyjnym i jako podsłuch. Krótko mówiąc: służy do tego by tajne układy miały wydźwięk publiczny.

Obecnie warunki technologiczne gwarantują obraz nagrań w najwyższej jakości HD. Jeśli obiektyw zacznie kręcić pożądaną „sytuację” i kamera zacznie działać, to praktycznie na sto procent zarejestruje całość zdarzenia, zarówno pod względem obrazów, filmowania i głosu. To między innymi zasługa równie malutkich kart micro SD, które dają możliwość tworzenia wielogodzinnego nagrania każdej podejrzanej sytuacji. Kamery szpiegowskie posiadają wręcz niewidzialne obiektywy, o średnicy tylko milimetra. Cały mechanizm ma nieco ponad centymetr, góra kilka centymetrów i zamontowany jest na niepozornym sznurku.

Analogiczną funkcję śledzenia pełni zegarek szpiegowski, który także ma niewidzialną dla ludzkich oczu matrycę kamery. Jest do tego jeszcze bardziej niepozorny od kamerki szpiegowskiej, gdyż nosi się go jako gadżet przeznaczony do codziennych czynności. Zegarek szpiegowski z wyglądu zupełnie nie różni się od zwykłego zegarka. Dla jakościowej ochrony montowanych weń kamer, dyktafonów czy aparatów robiących zdjęcia w jakości HD (!) stosowane są koperty z metalu i gładkie, odporne na ryski szkiełka mineralne.
Autor