Rozliczając pity, popełniamy wiele błędów, niektóre z nich mogą narazić nas na nieprzyjemne konsekwencje, warto więc je poznać

Bardzo często składamy formularz pit w ostatniej chwili. Właśnie wtedy, zaganiani, popełniamy wiele błędów, które następnie przyczynią się do konieczności wprowadzenia poprawek. Warto więc zobaczyć, jakie błędy przy rozliczaniu podatków najczęściej popełniamy.

podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
pit 37

Autor: swimboy1
Kiedy więc będziemy drobiazgowo przeglądać nasze pity 2015 pod kątem poprawności (Pit Ekspres), dobrze będzie zwrócić uwagę czy nie przeinaczyliśmy przypadkiem numeru NIP-u albo peselu, ponieważ jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Wystarczy choćby zwykła zamiana kilku cyfr, a już cały formularz będzie do korekty. Zdarza się i tak, iż składający zamieniają własny NIP z NIP-em spółki, w której pracują – trzeba pamiętać, że w formularzu pit 37 za każdym razem wpisujemy własny NIP. Jeszcze jednym niedopatrzeniem jest wysyłanie do Urzędu Skarbowego przeterminowanych pitów. Nie wolno zapominać, iż prawo może ulegać zmianie co roku, a co za tym idzie, zmieniają się reguły rozliczania pitów. Nie dziwi więc, iż warto zaopatrzyć się w ważne arkusze pit. Okazuje się też, że ludzie bardzo często, w trakcie uzupełniania formularzy pit 37, robią błędy przy odliczaniu ulg podatkowych.

Wielu ludzi ma także kłopot z prawidłowym przekazaniem jednego procenta swojego podatku na rzecz organizacji charytatywnej. Warto sprawdzić czy, kiedy wypełnialiśmy pity 2015 albo kiedy będziemy to robić w kolejnych latach, numer KRS danej fundacji lub stowarzyszenia jest prawidłowy. W przeciwnym wypadku darowizna może nie trafić do celu. Następnym niedopatrzeniem, o które łatwo, jest pomylenie ze sobą arkuszy pit 37 i pit 36 – każdy z nich służy do zupełnie innych rozliczeń, więc wysłanie tego niewłaściwego będzie skutkować potrzebą wprowadzenia korekty.

Zainspirował Cię ten wątek? Kliknij na nasz odsyłacz (https://www.raczynski-kancelaria.pl/specjalizacje-prawo-zamowien-publicznych), tam z pewnością znajdziesz jeszcze większą ilość danych na temat, który Cię interesuje.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed pomyłkami jest drobiazgowe sprawdzenie gotowego pitu przed wysłaniem go. Warto nawet oddać go do przejrzenia znajomym, być może oni znajdą pomyłki, które nam umknęły. Naturalnie możemy też skorzystać z usług fachowców. Z pewnością zaoszczędzi nam to czasu potrzebnego na wypełnienie formularza, lecz będziemy musieli pożegnać się z mniejszą lub większą ilością gotówki. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli nasz pit 37 będzie wypełniony przez fachowca, to za pomyłki i tak odpowiadamy my – sprawdź mój blog.