Jak kupić aparat cyfrowy

W zakupie aparatu cyfrowego dobrze jest się wykazać rozwagą, aby funkcje nam nie przydatne, nie przyćmiły radości z robienia zdjęć. Kwestia robi się jeszcze bardziej zawiła, gdy weźmiemy pod uwagę, iż jedni wytwórcy mogą posiadać w swoich aparatach wspaniałą optykę (decydującą o jakości fotografii), lecz słabsze przetworniki obrazu (w efekcie psujące rezultat końcowy), czy włością funkcjonalność, jednak gorsze parametry obrazowe.

Oświetlenie zewnętrzne budynku.
Nie przejmujmy się tym jednakże zbytnio.

Jeśli zaintrygował Cię prezentowany materiał, sprawdź bez wahania ten świetny tekst – on również jest warty zainteresowania, zatem z pewnością się nie rozczarujesz!

Robienie zdjęć ma być rozkoszą (w szczególności fotografii familii, znajomych, albo wakacyjnych). Zwróćmy jednak uwagę na parę aspektów: 6MP jest całkowicie wystarczającą rozdzielczością dla każdego, aparaty oferujące wyższe rozdzielczości nie są nieodzowne, kiedy nie wykonujemy fotografii większych aniżeli 20 na 30cm (karta A4), skoro jednakże współcześnie wszelkie aparaty oferują rozdzielczość powyżej 10MP możemy odpuścić sobie ten parametr, lub wręcz podejść do niego inaczej, czyli dobierać sprzęty z najmniejszą osiągalną rozdzielczością – im mniej pikseli tym są one większe jak też oferują lepszą dynamikę obrazu.

Prawie żaden sprzęt kompaktowy nie czyni należytych technicznie fotografii wyżej czułości 400 ISO, większe czułości (szczególnie typu 1600, 3200) za każdym razem prowadzą do degradacji filmu (szum) oraz są przeważnie chwytem marketingowym. Super zoomy (więcej aniżeli x4, oferujące zakres tele o ekwiwalencie ogniskowej większej niż 200mm) są niewiele pomocne, po pierwsze stąd, że filozoficznie oraz technicznie ciekawsze jest takie wykonywanie fotografii, kiedy jest możliwie się niedaleko fotografowanych rzeczy, po drugie stabilne utrzymanie długiego obiektywu Sigma, tak by nie poruszyć fotek, jest nader skomplikowane – porównaj. Mechaniczna (nie cyfrowa) stabilizacja obrazu będzie niezbędna dla sprzętów oferujących ekwiwalenty ogniskowej dłuższy niż 105mm i jest nadzwyczaj wskazana w dowolnym aparacie, jako że wiele wskazuje na to, że jest ciekawszym rozwiązaniem zapobiegającym poruszeniu zdjęć, niż wysoka czułość.
Jeśli chcecie samodzielnie dokonać wyboru kompaktu, czy lustrzanki cyfrowej rekomenduję strony z ich omówieniami.

Trzeba jednak pamiętać, iż im więcej się o tym wszystkim odczytuje, tym człek sam już nie wie co wyselekcjonować. Pamiętajcie zatem, że fotografia ma być zabawą oraz przyjemnością i lepiej robić zdjęcia nawet niezbyt udanym aparatem, niż rozmyślać który nabyć.