Podstawowe zalety klimatyzacji w domach i biurach, jakie są jej najpopularniejsze rodzaje.

Klimatyzacja jest coraz częściej instalowana w wielu mieszkaniach, biurach i domach. O jej zaletach przekonać się przede wszystkim można podczas wakacyjnych upały, kiedy bez jej włączenia trudno by było wytrzymać. Ale jej wykorzystanie jest znacznie większe.

klimatyzacja

Autor: Mike Prosser
Źródło: http://www.flickr.com
Wielu użytkowników takich urządzeń nie ma nawet świadomości tego, że w zimie układy klimatyzatorów mogą także służyć do tego, żeby ogrzać pomieszczenie. Taką temperaturą graniczną jest 18 stopni i jeśli na zewnątrz jest zimniej, to można tę funkcjonalność użyć. Plusem takiego grzania są w pierwszej kolejności koszty. W praktyce się okazuje, klimatyzacja fujitsu potrzebowała będzie dużo mniej prądu, niż typowe systemy do ogrzewania, więc jest po prostu opłacalna (w najnowszym wpisie). Następnym plusem będzie szybkość działania. Klimatyzatory funkcjonują praktycznie od razu po załączeniu, więc momentalnie zaczyna się ronić w środku ciepło. Przy typowych układach grzewczych zanim się wszystko rozgrzeje do właściwej temperatury, to może minąć nawet pół godziny.
W budynkach najczęściej wybieranymi rodzajami klimatyzatorów są układy typu split. Składają się one z dwóch oddzielnych układów. Jeden z nich umieszczany jest po wewnętrznej stronie budynku, i on posiada wszystkie mechaniczne elementy, takie jak wentylator i sprężarka. Moduł ten połączony jest przy pomocy rurek z układem wewnętrznym, który odpowiedzialny jest za schładzanie powietrza w pomieszczeniu (serdecznie zapraszam). Przez takie rozwiązanie wszystkie głośno pracujące elementy umieszczone są po wewnętrznej stronie więc nic nie przeszkadza w czasie zwykłej pracy.

klimatyzacja w budynku

Autor: See-ming Lee
Źródło: http://www.flickr.com
Ważne jest tylko, aby jednostka zewnętrzna znajdowała się w zacienionym miejscu, bo jedynie wówczas mieć będzie ona optymalne warunki do swojego działania. Wiele osób kupuje także jednoblokowe klimatyzatory przenośne. Jeśli chodzi o nie wszystkie podzespoły umieszczone są w jednej obudowie, więc trzeba się liczyć z jakimś hałasem. Wprawdzie projektanci starają się, aby wszystko jak najlepiej wyciszyć, jednak i tak ich praca będzie znacznie głośniejsza od układów dwuczęściowych.