Spółkę możemy wycenić na wiele sposobów. Poznaj najbardziej znane i niezawodne metody

Masz spółkę i myślisz nad tym jak ją możesz wycenić? Tak naprawdę są trzy sposoby, by tego dokonać, poznaj je i podejmij decyzje, jaki sposób będzie dla ciebie w najwyższym stopniu właściwy. Wycena wartości spółki to trzy różne podejścia. Zacznijmy od metody dochodowej.

rozmowa biznesowa

Autor: Sebastiaan ter Burg
Źródło: http://www.flickr.com
Przy stosowaniu takiego podejścia rynkowa wartość kapitałów własnych jest uzgadniana na podstawie wartości obecnej przyszłych przepływów pieniężnych, które generowane są przez spółkę przy określeniu, że nieustannie prowadzone będą działalności operacyjne. Podstawą dokonania tej wyceny jest próg na czas 3-5 lat.

Kolejna to metoda porównawcza. W tej sytuacji wartość rynkowa kapitałów własnych Spółki określana jest na bazie porównania wycenianego podmiotu z innymi podmiotami rynku publicznego o identycznym profilu. Wycenę robi się na podstawie wskaźników różnego rodzaju jak P/E czyli wartość/zysk netto, P/BV – tzn. cena do wartości księgowej a także P/S tzn. cena do przychodów netto ze sprzedaży. Te wskaźniki oddają w sposób zintegrowany jednocześnie: przeszłe zyski netto, wzrost sprzedaży, zyskowność, stabilność przeszłych dochodów, siłę finansową firmy, jakość kadry zarządzającej czy kondycję i perspektywy konkretnej gałęzi przemysłu, w jakiej działa firma, jej pozycje konkurencyjną itp..

Ta oferta Pożyczka leasingowa jest niezwykle atrakcyjna i jeśli szukasz więcej wiadomości na prezentowaną tu tematykę, to odnajdziesz je tu.

Wskaźniki rynkowe to jedne z najczęściej używanych narzędzi inwestycyjnych przez inwestorów finansowych. Ostatnią metodą jest tzw. metoda bilansowa, co znaczy wycenę aktywów netto. To znaczy, iż wartość określa się na podstawie majątku, lecz pomniejszonego o sumę zobowiązań, które obciążają przedsiębiorstwo.

biznes i Internet

Autor: Steve wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu wartość może stać się uaktualniona o aktualna wartość rynkową składników aktywów i pasywów, które wymagają korekty. Korektę musimy zrobić sugerując się odpowiednimi dokumentami z szacunków wartości konkretnych składników aktywów oraz pasywów przedłożonych przez Spółkę. Jak więc widzimy, to jakiego rodzaju metodę wybierzemy zależy od wielu czynników. Na pewno przed podjęciem tej decyzji warto dokładnie wszystko sprawdzić, żeby zdobyć jak najbardziej realną i bardzo korzystną wycenę spółki.

Czy omawiane zagadnienie jest dla Ciebie ciekawe? To kliknij i przeczytaj, co zawiera solidna witryna – znajdziesz w tamtym miejscu równie intrygujące dane.

W przeciwnym razie możemy być niezadowoleni, a szukanie przyczyny po fakcie może nic nie dać. Pamiętajmy więc, aby z rozwagą zabrać się do tego zagadnienia. Źródło: Krajowa Grupa Doradztwa Majątkowego.