Jaki wpływ ma sieć

Obecnie coraz większa część sprzedaży dokonuje się w sieci. To nadzwyczaj wygodny sposób na zakupy. Do tego stopnia że popularna sieć supermarketów uruchomiła sprzedaż internetową swych produktów spożywczych z dowozem pod drzwi klientów. Kolejnym systemem na kupiectwo w sieci to portale aukcyjne. Generalnie ten typ sprzedaży zwie się e-comerce. Wziętość tegoż kanału dystrybucji wymogła zmiany w przepisach prawa normujące ten szczególny rodzaj biznesu. Wygoda to nie jedyna właściwość tego typu sprawunków.

zakupy online

Autor: Highways England
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejną jest brak możliwości dotknięcia nabywanego obiektu. Niby drobiazg, jednak ma ogromne znaczenie. W tradycyjnym markecie możemy przymierzyć i dokładnie obejrzeć każdy obiekt. Kupując w sieci w pewnej mierze nabywamy „kota w worku”, a szczegółowiej kupujemy opis przedmiotu W jakim stopniu odpowiada on faktyczności przekonujemy się gdy nadchodzi przesyłka. Mając to na względzie w regulacjach handlowych pojawił się zapis umożliwiający zwrot towaru bez podania przyczyny – przenieś mnie do źródła. W naszym prawie na zmianę decyzji mamy 14 dni od dnia otrzymania paczki, to ważne określenie, termin ten bowiem daje nam w rzeczywistości parę dni więcej na zastanowienie po dokonaniu zakupu (czas konieczny na przekazanie paczki). Jest to także jeden ze sposobów na ograniczenie machlojek. Nie opłaca się kombinować gdy z góry wiadomo iż klient ma możliwość zwrócić towar. Nierzetelny zbywca naraża się zatem na dodatkowe koszta, a jest to jedynie jedno z zabezpieczeń. Z reguły naraża się na negatywne opinie, a te w internecie niezwykle szybko się rozpowszechniają i niezwykle trudno jest taką kiepską opinię naprawić.

internet

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Naturalnie sieć internetowa to nie tylko dobre rzeczy. Jak wszystkie wymysły i ten może zostać zużytkowany do rzeczy niedobrych, dlatego korzystać z sieci trzeba z rozwagą. Nawet zdawałoby się niewinny wpis na portalu społecznościowym może być zalążkiem skomplikowanego oszustwa. Doskonałym przykładem może być wpis pod tytułem zabawa w słoneczko zakończona ciążą – przeczytać tutaj. Ciekawski użytkownik internetu wchodzi na stronę jaka ma na celu wymusić aktywację drogiej usługi sms-owej. Na szczęście to tylko margines. Jednak wpływ internetu na nowoczesny świat jest olbrzymi. Przykładowo internet wpłynął na zaistnienie nowych sposobów na marketing takich jak programy afiliacyjne – przeczytaj przykłady.