Jak często należy zmieniać filtry w samochodzie

Wielu kierowców z zaangażowaniem dba o wygląd zewnętrzny swoich ”czterech kółek”. Z myjni samochodowej korzystamy przynajmniej raz w miesiącu. Do tego trzeba dodać odkurzanie, pranie tapicerki oraz czyszczenie szyb. bywa jednak, iż nie pamiętamy o tym co znajduje się pod karoserią. A popełniamy błąd, ponieważ ważne jest, aby czystość zachować także wewnątrz poszczególnych układów samochodu. W związku z tym wymagane są filtry, które spełniają różne zadania.

filtr oleju

Autor: Jeff Wilcox
Źródło: http://www.flickr.com

Jedne dbają o kondycję silnika (filtr powietrza, oleju czy paliwa), inne czuwają nad redukcją emisji spalin (filtry cząstek stałych), jeszcze inne dbają o jakość zasysanego powietrza, które dostaje się do środka pojazdu – filtry kabinowe: sprawdź ofertę. Filtry, jak każda część, tracą swoje właściwości w czasie eksploatacji. Co jaki czas trzeba wymieniać poszczególne filtry? Najłatwiejsza jest wymiana filtra powietrza. Wystarczy jedynie nabyć filtr polecany dla naszego auta. Montaż nowego filtra powietrza powinna odbywać się raz w roku bądź po przejechaniu 10–20 tys. kilometrów. Podczas wymiany filtra powietrza powinniśmy zastanowić się nad wymianą oleju w silniku. Razem z nim tradycyjnie wymienia się filtr, który przeważnie znajduje się w plastikowej obudowie z boku silnika. Starajmy się nabyć filtry oleju renomowanych firm, albowiem od poziomu ich pracy uzależniony jest stan jednostki napędowej, zobacz: . Wymiany filtra należy dokonywać podczas wymiany oleju, czyli raz do roku lub po przejechaniu 10–20 tys. kilometrów. Zadaniem filtra paliwa jest oczyszczanie paliwa. W obecnych czasach, zarówno silniki diesla, jak i benzynowe są bardzo czułe na zanieczyszczenia w paliwie, dlatego dbajmy o regularną wymianę filtra, która powinna odbywać się w zakresie od 15 do 50 tys. kilometrów.

Filtr kabinowy też możemy wymienić samodzielnie. Należy to robić na ogół raz w roku tudzież po przebyciu 15 tys. kilometrów. Oznaką zapchanego filtra kabinowego są zaparowane szyby oraz nieprzyjemny zapach zapach stęchlizny wydobywający się z kratek wentylacyjnych.

Gorąco zapraszamy do zgłębienia większej ilości postów na ten temat. Jeśli Cię on intryguje, to zobacz stronę (https://aristar.pl/dywaniki-bagaznikowe-basic/), na której zaprezentowane są uzupełniające dane.

Sprawdzajmy zatem co pewien czas filtry, a pozwoli nam to na dłuższą eksploatację samochodu.