Jakiego typu zasadami należy kierować się, chcąc wykonać montaż kominka w domku jednorodzinnym?

Kluczową kwestią w trakcie montowania kominka w jednorodzinnym domku jest komin. To od niego w głównej mierze jest zależny montaż kominka, ponieważ odpowiada za odprowadzenie dymu który powstaje w czasie spalania drewna.

Komin musi być szczelny i zrobiony z tworzyw niewrażliwych na wysokie temperatury. Musi być również dobrze cieplnie zaizolowany. Najlepiej, gdy jest zbudowany w środku jednorodzinnego domku (obejrzyj – odnośnik do strony. Wówczas się nie wychładza, a podczas palenia oddaje ciepło do budynku. Dokonując montaż kominka trzeba nie zapominać o najważniejszych regułach podłączenia kominkowego wkładu do komina. Ważna jest odległość od samego przyłączenia czopucha do przewodu dymowego w kominie do jego wyjścia nad dachem.

Odległość ta nie może być mniejsza niż cztery metry. Potrzeba pamiętać o wymiarach komina. Powinny być dopasowane do rozmiarów otworu paleniska kominka. Przewód kominowy powinien mieć kształt kółka lub prostokąta. Za duży przekrój może powodować trudności w funkcjonowaniu kominka – przykładowe realizacje. Mały przekrój może źle wpłynąć na ciąg, co w konsekwencji może doprowadzić do dymienia wkładu.http://www.aleklima.pl/klimatyzatory/aux (serwis)Kominek w domu powinien być wybudowany jak najbliżej komina, by na dymowym przewodzie pojawiło się jak najmniej zgięć. Lokalizacja kominków o konstrukcji lekkiej jest bardziej dowolna niż murowanych.

ogień płonący w kominku

Autor: anne arnould
Źródło: http://www.flickr.com

Budując kominek w domu ważne jest specjalne doprowadzenie powietrza do specjalnej komory spalania. Jego niewystarczająca ilość jest najczęstszym powodem złego działania kominków. Powietrze nie winno być pobierane z garażu bądź od strony ulicy. Z takim powietrzem do środka domku jednorodzinnego będą napływać nieprzyjemne zapachy jak również wszystkie zanieczyszczenia. Najlepiej jest pobierać powietrze od zachodniej strony, to stąd najczęściej wieje wiatr.


Przed przystąpieniem do montażu kominka w domu koniecznie trzeba również zbadać podłoże w miejscu, gdzie ma zostać ulokowany. Fundament (zobacz również podbijanie fundamentów) bądź strop muszą mieć właściwą wytrzymałość. Przeciętny kominek z wkładem zwykle waży pięćset kg. Trzeba ponadto sprawdzić, czy w miejscu przewidzianym na kominek nie przebiegają jakieś przewody instalacji gazowej, grzewczej ewentualnie elektrycznej.