Maszyny do przenoszenia ładunków w przemyśle – przenośniki kubełkowe

Hale produkcyjne, fabryki, pomieszczenia magazynowe to miejsca, gdzie produkuje się i przechowuje znaczne ilości towarów. Zachodzi potrzeba transportowania ich na terenie jednego dużego wnętrza, jak również pomiędzy dwoma oddzielnymi pomieszczeniami. W tym celu stworzono specjalne przyrządy, które to przemieszczanie ułatwiają. Do tak zwanych urządzeń transportu bliskiego należą wszelkiego rodzaju przenośniki.

Służą one do przenoszenia na niedalekie odległości różnego typu towarów, zarówno stałych, jak i sypkich. Po złączeniu kilku maszyn mogą być pomocne przy liniach produkcyjnych. Wyróżnić można wiele typów przenośników. Należą do nich transportery rolkowe oraz kubełkowe.

Popularne transportery wałkowe

Transportery wałkowe służą do transportu materiałów zwartych w poziomie. Można je podzielić na napędzane, nienapędzane i łukowe. Z racji tego, że ładunki przenoszone są za pomocą rolek, powinny one posiadać płaski spód, by nie utknęły pomiędzy rolkami. W większości przypadków więc za ich pomocą przenosi się paczki, pudełka, palety i tym podobne. Wałki maszyny wykonane są w większości przypadków ze stali lub z tworzywa sztucznego. Przenośniki nienapędzane działają przy użyciu siły ludzkich mięśni lub grawitacji. Służą często przy magazynowaniu. Do zmiany kierunku transportu ładunku służą przenośniki łukowe – czytaj ten artykuł: przenośniki elastyczne -. Zaletą przenośników wałkowych jest oszczędność energii – szczególnie w przypadku tych nienapędzanych.

Transportery kubełkowe

Transporter kubełkowy to urządzenie przeznaczone do przenoszenia ładunków w formie sypkiej. Znajduje duże zastosowanie|Używa się ich szeroko przy transporcie wszelkiego rodzaju płodów i produktów rolnych. Może być wykorzystywany również do przenoszenia materiałów używanych na budowach jak na przykład piasek, kruszywa i tym podobne. Wśród przenośników kubełkowych wymienić można kilka typów.

Najbardziej powszechne są przenośniki proste. Używane są również niekiedy przenośniki okrężne. Urządzenia te powinny się charakteryzować przede wszystkim szczelnością, ponieważ od tego zależy, czy transportowany ładunek dotrze na miejsce przeznaczenia w stanie nienaruszonym. Konstrukcja przenośników najczęściej zbudowana jest ze stali, co gwarantuje jej wytrzymałość i trwałość.