Obowiązki właściciela względem państwa

Każdy podmiot gospodarczy który sprzedaje dowolne usługi czy artykuły powinien płacić podatek VAT. Powszechnie wiadomo, iż jest to jeden z bardzo skutecznych podatków jakie można opłacać. Należy do grupy podatków pośrednich, czyli takich, które nie są opłacane we właściwym urzędzie skarbowym lecz w cenie kupowanego produktu bądź usługi. Słowem, biznesmeni wliczają ów podatek w koszt sprzedawanego artykułu. I na tym właśnie polega jego siła – niezwykle łatwo jest stwierdzić ile tego podatku musimy uiścić.

finanse

Z ekonomicznych badań wynika, iż jest to jedna z najbardziej efektywnych form opodatkowania. W zależności od sposobu rozliczania podatku który przyjmie biznesmen, pełniący w przypadku VAT-u funkcję pośrednika między skarbówką a rzeczywistym płatnikiem zatem klientem, może on się rozliczać w trybie miesięcznym albo trymestralnym – będzie wypełniać inny blankiet. W razie trymestralnego rozliczenia wypełnia się blankiet VAT 7k .https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-formularz-vat-7-z-omowieniem-sposobu-wypelnieniazypadku miesięcznego rachowania podatku to 25 dzień miesiąca, natomiast w wypadku trymestralnej deklaracji VAT 7k to 25 dzień kwartału. W obu sytuacjach rozliczeniu podlega czas poprzedzający datę złożenia oświadczenia. Przykładowo składając 25 stycznia deklarację VAT 7k rozliczamy VAT za sprzedane usługi albo towary w minionym trymestrze, a więc ostatnie 3 miesiące poprzedniego roku. Wynika z tego, że producent zabawek za upominki nabyte przez św. Mikołaja odprowadzi VAT w styczniu właśnie.

biznes

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście nie jest to jedyny obowiązek pracodawcy, bywa iż biznesmen w swej działalności musi spełniać określone warunki. Na przykład każdy wytwórca samochodów musi – nim jego nowy produkt dotrze do salonu sprzedaży – uzyskać homologację (homologacja jest to zezwolenie na użytkowanie sprzętu na terenie danego kraju lub grupy krajów, jak to jest w wypadku Wspólnoty Europejskiej – ). Każdemu pracodawcy zdarza się odprawiać pracowników zhttp://www.poradnik.wfirma.pl/-liczy-sie-homologacja-n1-nie-kratkatrudnienie, reguluje kodeks pracy. Określa on dokładnie przykładowo terminy wypowiedzenia, jak też przypadki gdy możliwym jest skrócenie okresu wypowiedzenia.

skrócenie okresu wypowiedzenia