Jak wygląda kupno produktów od chińskiego producenta ?

Chiny to ogromny kraj, gdzie wyrabia się faktycznie wszystko. Przy taniej sile roboczej produkty są o wiele tańsze niż w pozostałych częściach globu. Odszukanie właściwego wyrobu, czy też grupy wyrobów jest najistotniejszą cząstką interesu importowego. Chiny są dużym dostawcą handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej ogółem, oraz wielkości wwozu.

Najlepszą procedurą, z punktu widzenia przedsiębiorcy z Polski na odnalezienie partnera z Chin jest internetowa platforma biznesowa. Portale zazwyczaj częściowo weryfikują wiarygodność producentów.

W tym miejscu odnajdziesz dużo ciekawych danych na ten temat – wystarczy wejść na odsyłacz, a na pewno dane tam zawarte będą cenne.

Jeśli zdecydowano zakupić artykuł od chińskiego producenta, należy stwierdzić czy obok propozycji widnieje symbol identyfikacyjny certyfikatu zaufania.

import z Chin

Autor: Richard Barton
Źródło: http://www.flickr.com

Import z Chin można zlecić jednostce zewnętrznej, która za taką usługę pobiera dywidendy. Korzyścią owego podejścia jest zmniejszenie niebezpieczeństwa połączonego z importem bezpośrednim, także pozostawienie formalności wyspecjalizowanym osobom, w szczególności znającym się na miejscowym rynku chińskim – . Taki podmiot zajmie się wyszukaniem kontrahentów, weryfikacją, negocjacjami handlowymi, sprowadzeniem próbek towarów, kontrolą nad dokonaniem zlecenia, kontrolą jakości, także spedycją towarów i obsługą celną.

Najłatwiejszym rozwiązaniem rozróżnienia firmy pośredniczące od kluczowych wytwórców jest przejrzenie oferty, jeśli jest duża najprawdopodobniej wówczas mamy do czynienia z pośrednikiem. Import takich produktów może okazać się droższy. Plusem pośredników może być z kolei dokładniejsze przekrojowe rozeznanie w danym segmencie rynku, oraz wyłowienie artykułów wysokiej jakości. Na domowej stronie internetowej danego wytwórcy należy szczególną uwagę zwrócić na certyfikaty.

Import z Chin wiąże się z odrębnymi formami negocjacji aniżeli stosowane w handlu krajowym, przede wszystkim formy i reguły płatności, okoliczności umów handlowych, jak też znacznie dłuższe pory dostaw towarów niż w wypadku zamówień składanych u krajowych kooperantów (czytaj więcej: ). Kłopoty transportowe powstające z bariery językowej również znaczące sprzeczności w mentalności i kulturze biznesowej często są czynnikiem utrudniającym rozwój interesu.