Jakie zmiany nadeszły w handlu w ostatnich latach, jak sobie można radzić z ekspansją sieci marketów

Minione lata to bardzo dynamiczny wzrost różnych handlowych sieci, można to zresztą zobaczyć przejeżdżając przez małe i duże miejscowości. W dużej części z nich widzi się dokładnie taką samą kolorystykę, a jest ich coraz więcej. W dużych miastach otwierane jest również sporo handlowych galerii, ich głównym plusem jest to, że w jednej lokalizacji skupiają od kilkunastu do nawet trzystu placówek, a poza tym restauracje, kawiarnie i kina.

lodówka w sklepie

Źródło: cbssanfran.files.wordpress.com
W największych galeriach da się wręcz spędzić pół dnia i na zakupach, i na dobrej rozrywce. Lecz taka ogromna ekspansja handlowych sieci i galerii przynosi za sobą określone skutki, szczególnie w niewielkich miasteczkach. Wciąż jednak wiele osób decyduje się na zakupy lokalne, na przykład ceneo lokalnie. Niestety polityka sieci handlowych, a dotyczy to głównie artykułów gospodarczych oraz żywności jest taka, że konkurują one przede wszystkim niskimi cenami, przy niekoniecznie najlepszej jakości produktach. Wręcz się mówi, że najwięksi gracze na rynku wręcz wymuszają na współpracujących producentach zaniżone ceny, jakie później mają przełożenie na to, co otrzymuje klient (secretclient.com).

A że typowy klient będzie kupował głównie tam, gdzie będzie miał taniej, to trudno się dziwić, że coraz chętniej będzie zaglądał do dużego sieciowego sklepu, niż do lokalnego osiedlowego sklepiku i decydował się zakupy lokalne – ceneo lokalnie.

Tylko teraz oceń płyty z polipropylenu ten artykuł, który jest niesamowicie ciekawy. Wykonaj to już w tej chwili! Zobaczysz, że rzeczywiście trzeba to zrobić!

I tu niestety pojawia się coraz większy problem, gdyż w szczególności mali sklepikarze i handlowcy mają niedużo szans na to, żeby rywalizować ceną z największymi gigantami. Dlatego też coraz częściej słyszy się o tym, że znowu kolejne sklepy zamknęły swoją działalność właśnie z powodu wyniszczającej konkurencji.

sklep tradycyjny

Autor: Grand Canyon National Park
Źródło: http://www.flickr.com
Można powiedzieć, że takie są prawa rynku, jednak te prawa sprawiły, że obecnie zakupy lokalne zaczynają się ograniczać tylko do kilku otwartych w okolicy marketów sieciowych. Niektórzy właściciele małych sklepików chcą poradzić sobie z tym zmieniając ofertę. Jeżeli położą na swoich półkach towary dobre i stosunkowo tanie, a co najważniejsze takie, których się nie znajdzie w dużych sieciówkach, to jest szansa że jednak dadzą radę się utrzymać.