Ubuntu Server – instalacja jak również początkowe prace na serwerze

Ubuntu Server to nic innego jak bezpłatna dystrybucja GNU/Linux bazująca na Debianie. Poznaczona jest do zastosowania serwerowego. Po instalacji może obejmować pakiety serwera email, WWW, DNS, baz informacji i wielu innych. Wgrywanie odbywa się w trybie tekstowym. Jest projektem rozwiniętym tuż przy Ubuntu, od którego różni się konfiguracją jak również pakietami zainstalowanymi po instalacji.

Informatyk

Autor: Harry Wood
Źródło: http://www.flickr.com
Serwer będzie wspierany przez następne 5 lat, a w związku z tym decydując się na instalację omawianego systemu posiadamy gwarancję solidnej i bezpiecznej pracy przez ten termin. Instalację Ubuntu Server 14.04 LTS potrafimy wykonać korzystając z nagranego na płytę DVD obrazu .iso, czy też przez złącze USB. Ekran powitalny instalacji pozwala dobrać sposób wypróbowania Ubuntu 14.04, lub instalację szyku na dysku twardym komputera.

Klikamy “Zainstaluj Ubuntu” oraz język Krajowy po lewej stronie wyświetlonego pola. Ekran przygotowawczy do zainstalowania Ubuntu wypada przygotować na partycji przynajmniej 6.4 GB przestrzeni dyskowej plus podłączyć komputer serwis apple wrocław do sieci. Dalej porządkujemy dysk czy go partycjonujemy, w zależności od woli. W następnej kolejności instalujemy, wybieramy pozycję, język klawiatury i stwierdzamy tożsamość konsumenta.

Po wykonaniu wszystkich kroków, powinno się jeszcze zaczekać na dokończenie kopiowania plików i konfiguracji pulpitu. Jeżeli chodzi o początkowe kroki, jakie zdołamy stawiać na serwerze, to w pierwszej kolejności wypada go skonfigurować. Po pierwotnym zalogowaniu na serwer dobrze jest bezzwłocznie go zaktualizować przez wydanie dobrego polecenia w terminalu. Po zainstalowaniu dobrego języka winniśmy zaktualizować jeszcze raz listę pakietów – zapoznaj się z ofertą

Informatyka

Autor: Sylvain Kalache
Źródło: http://www.flickr.com
Pomocną rzeczą jest protokół ssh, aby w pokojowym zaciszu zdalnie, bez szwanku łączyć się z naszym serwerem. Da się zmienić nazwę hosta, jednak nie jest ona wymagana do zgodnej pracy Ubuntu Server.

Ściśle z filozofią Ubuntu, dostarczane wraz z systemem oprogramowanie powinno być wolne. Z tego również powodu nie wszystkie domyślnie dostępne w systemie repozytoria są uruchomione natychmiast po instalacji. Żeby zdobyć dojście do oprogramowania o zamkniętym kodzie, a w następstwie tego do poważniejszej liczby programów, wypada te repozytoria odblokować.