Czy społeczne role są zdefiniowane na stałe czy wykazują się zmiennością? Jak widzimy aktualnie, jednak wykazują zmienny trend

No tak, można by rzec każdy z nas ma pewne role społeczne, które należy odgrywać. Istnieją osoby, które nie mogą temu podołać, pozostali wręcz odwrotnie, tylko wyczekują, żeby się pokazać, by zaznaczyć swoją tożsamość.

link do strony

Autor: Luke Price
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba przyznać, że raczej prowadzą w tym panowie, oni, jak nikt inny czasami muszą zaznaczyć własną męskość. W jaki sposób to się odbywa? Zazwyczaj dzieje się tak przez wytrenowaną sylwetkę, ale również przez sposób zachowania. W ostatnich latach jednak ta norma została zachwiana, gdyż mamy coraz więcej opcji w zakresie podkreślenia swojej męskości. I nie są to w ogóle takie oczywiste wzorce.

Zauważmy więc, jak zmienia się to na zasadzie naszego ubioru. Są zauważalne wyznaczone schematy, bardziej standardowe, ale nie tylko. Z drugiej strony nowa męskość, to także ciekawe atuty jak zegarki zegarki damskie adidas garmin czy też menażka (link do ciekawej strony). Podkreślają one męskość, coś co nie zainteresuje kobiet, a świetnie wygląda w link do ciekawej strony. No bo przecież ciężko sobie wizualizować sobie kobietę z menażką czy piersiówką. To jedynie udowadnia, jak bardzo

menażka

Autor: Jean Synodinos
Źródło: http://www.flickr.com

nawykli do ról nie pamiętamy o tym, że wiele rzeczy się zmienia, a my nie jesteśmy skazani na pojedynczy model. Dzięki temu, że jest tak wiele dostępnych modeli odzieżowych mamy szanse uwidocznić siebie w oryginalny sposób. Jak zauważają jednak niektórzy tego typu zmiany mają też negatywny skutek, przynajmniej dla części z nas. Gdzie się przecież podziało to proste rozróżnienie na role społeczne.

Obecnie przecież chociaż możemy podkreślać swoją męskość czy kobiecość, to jednakże zazwyczaj na zewnątrz, bo tak naprawdę jesteśmy zobowiązani wykonywać mnóstwo ról, dawniej zarezerwowanych dla przeciwnej płci. Nic nie zrobimy, takie czasy, jednak jak widać, niektórzy radzą sobie naprawdę dobrze, a jednocześnie nie cierpi na tym ich status społeczny w hierarchii społecznej. Może na początku, gdy przykładowo mężczyzna traci pracę i opiekuje się potomkiem, to wydaje się, że coś jest nie tak. Że to jego partnerka powinna być z dzieckiem, a on w pracy. Jednak, jest odwrotnie, a skoro ona ma prace i możliwość zarobienia pieniędzy, to on w tym czasie zajmuje się dzieckiem. Nie jest już żywicielem rodziny, ale robi coś równie praktycznego, co kiedyś byłoby nie do pomyślenia – zajmuje się dzieckiem, jak matka. Czy jego męskość w tym momencie słabnie? Raczej nie.