Choroby siatkówki – jakie są rzeczywiście popularne schorzenia i jakim sposobem się je współcześnie leczy?

Oczy są bezwzględnie jednym z najważniejszych narządów każdego człowieka. Niestety, nowoczesne czasy są wyjątkowo kłopotliwe dla oczu, ponieważ sporo czasu spędza się przed ekranem telewizora czy komputera. Na szczęście, dziś medycyna cechuje się znakomitym poziomem rozwoju i schorzenia, które jeszcze do niedawna były nieuleczalne, obecnie można skutecznie wyeliminować. Jakie są w takim razie najbardziej popularne choroby siatkówki oraz jakim sposobem się je leczy?

przekrój naukowy oka

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Co najważniejsze, wdraża się leczenie farmakologiczne, a więc przyjmowanie odpowiednich medykamentów i suplementów diety, które mają dobrze oddziaływać na kondycję oczu. Na dodatek, leczenie chorób siatkówki odbywa się także z udziałem laserów. Takie terapie są najczęściej przeprowadzane w dosyć krótkim czasie oraz zapewniają naprawdę znakomite rezultaty. Nieco więcej odnośnie tematu na leczenie chorób siatkówki.

w gabinecie okulistycznym

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com

Leczenie laserem jest na dodatek bezpieczne i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji, co także należy wziąć pod uwagę. Aktualnie, podobne rozwiązania charakteryzują się zresztą coraz większym zainteresowaniem. Oczywiście, laseroterapia może być zabiegiem jednorazowym, niemniej niekiedy istnieje konieczność jego kilkukrotnego powtarzania. Wszystko zależy od rodzaju schorzenia. Leczenie (sprawdź klinikę leczenia depresji: prywatna klinika leczenia depresji) siatkówki odbywa się też przy udziale technik chirurgicznych. Przykładem popularnej metody jest między innymi krioterapia, w której największą rolę odgrywają niskie temperatury. Zresztą, krioterapia wykorzystywana jest też w przypadku innych schorzeń.

Jednym z najpoważniejszych problemów związanych z siatkówką jest jej odwarstwienie lub odklejenie się. Ponadto, dość często spotykane jest też zwyrodnienie plamki żółtej, występujące zazwyczaj wśród osób starszych. Chory widzi jedynie te elementy, jakie skupiają się w centrum pola . Do rzadkości nie należy także retinopatia cukrzycowa. Jest ona, jak sama nazwa sugeruje, związana z cukrzycą, w wyniku której niszczeją naczynia krwionośne siatkówki oka. Niestety, cukrzyca jest dziś rzeczywiście częstą chorobą, wobec tego kiedy się z nią walczy, zdecydowanie trzeba mieć na względzie też zdrowie swoich oczu. Ostrożne powinny być również osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, jako że może ono wywołać retinopatię nadciśnieniową.