Jak najlepiej zatroszczyć się o bezpieczeństwo swojego dziecka w domu?

To wiadome, chcemy dla swoich dzieci jak najlepiej. Zakupujemy im zabawki, żeby miały kolorowe i bogate we wrażenia dzieciństwo, kształcimy je przez zabawę, żeby wyrosły na mądrych ludzi, a przede wszystkim próbujemy je chronić przed zagrożeniami świata zewnętrznego. Przez zagrożenie należy zrozumieć, z jednej strony, innych dorosłych, którzy mogą skrzywdzić nasze dzieci, a także na przykład ochronę: ochraniacz dla dzieci, na nogi, na ręce, na głowę, kaski, i inne elementy, które uniemożliwiają skaleczenia, obtarcia czy nawet złamania. W tym sensie kupujemy również moskitiery dla dzieci, żeby nie pokąsały ich żadne owady, bo pozostawić mogą bolesne ślady.

Autor: timsamoff

Tym samym, kupujemy odpowiednią poduszkę (poduszki dla maluchów) dla dziecka, która umożliwi mu się wygodnie wyspać i nie narazi go na zbędne bóle w kręgosłupie, bóle głowy czy pleców. Powyższe działania można streścić w zdaniu: zapobiegamy, bo oferowane możliwości są łatwe w realizacji. A co w chwili, gdy nasze dziecko jest zagrożone, na przykład, przez pedofila? Sprawa jest bardzo poważna, więc pamiętajmy, żeby zawsze mieć w polu widzenia nasze dziecko, ale jednakowoż ważny jest walor edukacyjny. Powtarzajmy do znudzenia, nie natarczywie, lecz mądrze, argumentując, iż nie można z wychodzić nigdzie z obcymi, nie wolno też przyjmować od niego żadnych słodyczy czy innych wabików.

Jednocześnie, nie wolno zrobić z dziecka paranoika bojącego się dorosłych. Należy otaczać go ludźmi w każdym wieku, od najmłodszych do najstarszych, tak samo jak powinniśmy je wychowywać wśród zwierząt, by pokazywać, że świat jest dobry, lecz zawsze trzeba być czujnym. Z jednej strony, jeśli wychowamy dziecko paranoicznie to będzie ono reagowało zdenerwowaniem na każdego człowieka czy każdego napotkanego psa czy kota, z drugiej strony, jeśli nauczymy nasze dziecko [zabawki drewniane] zbytniej ufności do wszystkich to taka sytuacja może skończyć się tragicznie.
Jak obcy to zawsze ostrożność, jak bezpański pies, to lepiej nie głaskać, chyba, że taki piesek jest z kimś, wtedy można się zapytać o pogłaskanie. Takie proste i jasne porady już niejedną pociechę uchroniły przed zagrożeniem lub przed zbytnią bojaźliwością. Nie warto ich lekceważyć. Pamiętajmy, iż dziecko rozumie więcej niż się czasami wydaje (ochraniacze na nogi). Warto rozmawiać z dzieckiem jak z dorosłą osobą, dojrzale przedstawiać temat. Dziecko to bardzo wierny towarzysz rozmowy, ale wyczuwa czy jesteśmy z nim szczerzy i je szanujemy czy traktujemy jak gorszą istotę. Przekażmy więc te informacje delikatnie, ale jednocześnie w sposób czytelny, a dziecko na pewno będzie bardziej bezpieczne.