Jak najlepiej zatroszczyć się o bezpieczeństwo swojego dziecka w domu?

To wiadome, chcemy dla swoich dzieci jak najlepiej. Zakupujemy im zabawki, żeby miały kolorowe i bogate we wrażenia dzieciństwo, kształcimy je przez zabawę, żeby wyrosły na mądrych ludzi, a przede wszystkim próbujemy je chronić przed zagrożeniami świata zewnętrznego. Przez zagrożenie należy zrozumieć, z jednej strony, innych dorosłych, którzy mogą skrzywdzić nasze dzieci, a także na przykład ochronę: ochraniacz dla dzieci, na nogi, na ręce, na głowę, kaski, i inne elementy, które uniemożliwiają skaleczenia, obtarcia czy nawet złamania. W tym sensie kupujemy również moskitiery dla dzieci, żeby nie pokąsały ich żadne owady, bo pozostawić mogą bolesne ślady.

Autor: timsamoff

Tym samym, kupujemy odpowiednią poduszkę (poduszki dla maluchów) dla dziecka, która umożliwi mu się wygodnie wyspać i nie narazi go na zbędne bóle w kręgosłupie, bóle głowy czy pleców. Powyższe działania można streścić w zdaniu: zapobiegamy, bo oferowane możliwości są łatwe w realizacji. A co w chwili, gdy nasze dziecko jest zagrożone, na przykład, przez pedofila? Sprawa jest bardzo poważna, więc pamiętajmy, żeby zawsze mieć w polu widzenia nasze dziecko, ale jednakowoż ważny jest walor edukacyjny. Powtarzajmy do znudzenia, nie natarczywie, lecz mądrze, argumentując, iż nie można z wychodzić nigdzie z obcymi, nie wolno też przyjmować od niego żadnych słodyczy czy innych wabików.

Jednocześnie, nie wolno zrobić z dziecka paranoika bojącego się dorosłych. Należy otaczać go ludźmi w każdym wieku, od najmłodszych do najstarszych, tak samo jak powinniśmy je wychowywać wśród zwierząt, by pokazywać, że świat jest dobry, lecz zawsze trzeba być czujnym. Z jednej strony, jeśli wychowamy dziecko paranoicznie to będzie ono reagowało zdenerwowaniem na każdego człowieka czy każdego napotkanego psa czy kota, z drugiej strony, jeśli nauczymy nasze dziecko zbytniej ufności do wszystkich to taka sytuacja może skończyć się tragicznie.
Jak obcy to zawsze ostrożność, jak bezpański pies, to lepiej nie głaskać, chyba, że taki piesek jest z kimś, wtedy można się zapytać o pogłaskanie. Takie proste i jasne porady już niejedną pociechę uchroniły przed zagrożeniem lub przed zbytnią bojaźliwością. Nie warto ich lekceważyć. Pamiętajmy, iż dziecko rozumie więcej niż się czasami wydaje (ochraniacze na nogi). Warto rozmawiać z dzieckiem jak z dorosłą osobą, dojrzale przedstawiać temat. Dziecko to bardzo wierny towarzysz rozmowy, ale wyczuwa czy jesteśmy z nim szczerzy i je szanujemy czy traktujemy jak gorszą istotę.

Masz ochotę poznać inny aspekt prezentowanej sprawy? Przeczytaj więcej porad pod linkiem – one niewątpliwie mogą rzucić nowe światło na omawiany problem.

Przekażmy więc te informacje delikatnie, ale jednocześnie w sposób czytelny, a dziecko na pewno będzie bardziej bezpieczne.