Jak dbać o pomnik? Parę informacji na ten temat

Znakiem pamięci o naszych bliskich, którzy odeszli, jest troska o stosowny wygląd miejsca ich spoczynku. Szczególnie przed 1 listopada, każdy chce uporządkować miejsce ich spoczynku. Grabimy zeschłe liście, zamiatamy, plewimy i szorujemy płyty nagrobkowe. Jak umyć nagrobek, aby schludnie się prezentował i aby go nie zniszczyć, albo wręcz nie uszkodzić?

cmentarz

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com
Na całkowitą wycenę płyty składa się wiele czynników, to właśnie ich dobór decyduje o tym, ile ostatecznie musimy zapłacić (poczytaj też: https://tborkowski.pl/). Ważnym czynnikiem mającym wpływ na finalny koszt, jest wzór nagrobka i materiał, liternictwo i dodatkowe akcesoria takie jak wazon, krzyż ozdobny na tablicy. Nagrobki wzory to kwestia estetyki i indywidualnych gustów, ale także cech charakterystycznych takiego materiału, ma wpływ na wytrzymałość oraz łatwą pielęgnację.

W zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonany został nagrobek, rozmaite są metody jego pielęgnacji. Nagrobek z granitu, najbezpieczniej jest myć zwykłą, czystą wodą. Można do niej dodać parę kropel płynu do naczyń. Nie powinno się używać żadnych past, a już szczególnie tłustych czy żrących, albowiem po tych mogą zostać trwałe, trudne do usunięcia plamy.

cmentarz

Autor: David Short
Źródło: http://www.flickr.com

Nieumyślnie można zniszczyć nagrobek. Nagrobki z lastrico są mniej delikatne, z tego względu możemy użyć pasty czy proszku do szorowania, po czym dokładnie spłukać wodą. Litery używane do napisów na grobach stosunkowo szybko śniedzieją. Dlatego warto, w dniu wyboru, zdecydować się na litery dobrego gatunku, które po 5 czy 10 latach prezentują się równie dobrze. Jeżeli jednak ktoś zauważył na nagrobku litery pokryte patyną, czy nieestetycznie ubrudzone, powinien potraktować je pastą do metalu, czy odpowiednim preparatem do czyszczenia liter nagrobkowych. należy jednak uważać, aby środek nie posiadał w swym składzie substancji tłustych ani żrących, bo te z kolei mogą zniszczyć znacznie nagrobek.

W powszechnym przekonaniu człowiek żyje tak długo, jak trwa pamięć o nim. Analizując te słowa, rozumiemy, dlaczego opieka nad miejscem spoczynku zmarłych osób ma tak wielkie znaczenie.