Standardowe wyposażenie magazynowe w hali produkcyjnej

Pomieszczenia magazynowe stworzone są do składowania najróżniejszych ładunków we właściwy sposób. Są to więc wnętrza odpowiednio przygotowane do wybranego charakteru towaru. Na przykład jeżeli danego ładunku jest dużo lub gry posiada nietypowe wymiary, magazyn może być bardzo wysoki. W takiej sytuacji do najwyżej położonych miejsc można dotrzeć z wykorzystaniem specjalnego sprzętu.

Regały paletowe

Autor: Feed My Starving Children (FMSC)
Źródło: http://www.flickr.com

Pomieszczenia magazynowe mogą być rozmaite w zależności od składowanych produktów, posiadają jednak określone stałe elementy wyposażenia. Należą do tej grupy przede wszystkim regały. Akcesoria te również są dostosowane do składowanych ładunków, ich kształtu i ciężaru. Wielkie znaczenie ma także wielkość pomieszczenia magazynowego. NA przykład zupełnie inaczej wygląda magazyn ogromnego zakładu produkcyjnego czy supermarketu, a inaczej niewielkiego sklepiku osiedlowego. Regały magazynowe w tych przypadkach również będą różnorodne.

Regały i półki jako powtarzający się element wyposażeniaTrudno byłoby wyobrazić sobie pomieszczenie magazynowe bez regałów. Większej części osób właściwie pomieszczenia magazynowe kojarzą się wyłącznie z regałami. Rodzajów regałów jest bardzo wile. Odznaczają się także różnorodnymi cechami, przykładem jest nośność półek, a więc określenie masy, którą dana półka może przyjąć. Najwyższa nośność regałów wymagana jest wówczas, gdy skłąduje się szczególnie ciężkie elementy, takie jak na przykład elementy do maszyn wykonane ze stali. Charakterystyczne rodzaje regałów występują również w pomieszczeniach, gdzie składowane są książki czy pozostałe pzedmioty tego typu. Na przykład magazyny w bibliotekach zwykle wyposażone są w zamykane ruchome regały.

Pozostałe części wyposażeniaRegały paletowe i inne to nie jedyne części wyposażenia pomieszczenia magazynowego. W pomieszczeniu tym ma się również do czynienia z różnorodnymi maszynami i urządzeniami wykorzystywanymi do transportowania produktów i umieszczania ich na półkach. Do najpopularniejszych zaliczają się wózki widłowe, na które pracownik magazynu musi mieć specjalne uprawnienia. Ich wykorzystywanie wiąże się ze znacznym ułatwieniem pracy i oszczędnością sił. Oprócz tego wykorzystanie maszyn usprawnia pracę i czyni ją wydajniejszą.