Kwota uwzględniona na umowie o pracę niezwykle często bywa dla zatrudnionego myląca.

Uzyskując co miesiąc pensję powinniśmy się liczyć z tym, iż tylko część należących do nas środków trafi do naszych kieszeni. Jest to wynagrodzenie netto, jakie otrzymujemy w dniu wypłaty, czyli rzeczywiście zarobione przez nas pieniądze. W umowie o zatrudnienie wskazane jest natomiast wynagrodzenie brutto, które zazwyczaj jest zdecydowanie wyższe niż opisane wcześniej wynagrodzenie netto.

Wynagrodzenie brutto obejmuje bowiem wszelkie obowiązkowe składki, jakie powinny być odprowadzane przez przedsiębiorcę z naszego wynagrodzenia, w tym np. składki na ubezpieczenie społeczne. Warto zatem dowiedzieć się, jak obliczyć wynagrodzenie brutto.

Kwota uwzględniona na umowie o pracę niezwykle często bywa dla pracowników myląca. Uzyskane wynagrodzenie w rzeczywistości będzie znacznie mniejsze. Należy jednak pamiętać, że opłacając każdego miesiąca składki, możemy liczyć m.in. na darmową opiekę medyczną, co także stanowi swoistego rodzaju profit. Ogólnie rzecz ujmując, wynagrodzenie brutto to suma z wszelkimi składkami, netto natomiast określa pieniądze, jakie otrzymujemy bezpośrednio „na rękę”.

Kilka monet

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com

Należy wiedzieć zatem, z czego szczegółowo wynika różnica między netto i brutto oraz co się dzieje z resztą pieniędzy z naszej pensji. Należy również pozyskać konieczną wiedzę na temat naszych wynagrodzeń, m.in. czym jest rozliczenie straty podatkowej.Należy wiedzieć także, iż składki nie są całkowicie płacone przez pracownika, gdyż pewna część opłat pochodzi z jego wynagrodzenia, natomiast druga część płacona jest przez pracodawcę. Dodatkowo w bardzo wielu okolicznościach pracownik może liczyć na różnego typu dodatki do wynagrodzenia. Poza tym pieniądze należą się m.in. za nadgodziny, jakie czasem spędzamy w pracy. Wielu pracowników może liczyć również na różnego typu prowizje, jakie na ogół uzależnione są od wielkości uzyskanego obrotu przez daną osobę.

.

Rzecz jasna niezwykle wiele osób z naturalnych przyczyn narzeka na konieczność regularnego odprowadzenia składek. Z drugiej strony jednak należy pamiętać, że część tych pieniędzy ma za zadanie zagwarantowanie nam m.in. możliwości bezpłatnego leczenia się. Oprócz tego cześć tej sumy przeznaczona jest na poczet świadczeń emerytalnych.