Co zrobić kiedy nasz maluch ma wadę wymowy

Dzieci dość często mają kłopoty z prawidłową wymową. Czasami nie wypowiadają literki „r” albo po prostu seplenią. Kiedy nie są to poważne trudności dorośli często je bagatelizują, co jest faktycznie dość istotnym błędem, ponieważ w późniejszym życiu mogą stać się przeszkodą, natomiast w wieku dziecięcym jeszcze wszystkie nieprawidłowości można naprawić.

logopeda

Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami jest to dość łatwe i pociecha odzyskuje pełną sprawność mowy. W jaki sposób w takim razie leczyć pociechy? Co najważniejsze, jeżeli zobaczy się jakiekolwiek niepokojące objawy trzeba od razu udać się do fachowca, jakim jest logopeda Poznań (specjalista od wymowy z Poznania). On ustali przyczynę trudności i to właśnie na tej bazie podejmie stosowną decyzję na temat dalszej terapii. Zdarza się bowiem, że kłopoty z wymową są spowodowane nieprawidłową budową aparatu mowy. W takim przypadku sam logopeda niewiele może poradzić – niezbędne jest fachowe leczenie. Jeśli jednakże sepleniąca wymowa jest spowodowana innymi przyczynami, wówczas ćwiczenia, które ma możliwość ułożyć logopeda powinny zdawać egzamin. Najistotniejsze, to chodzić na regularne wizyty i nie zaprzestawać leczenia, kiedy tylko zauważy się poprawę, jako że droga do całkowitej sprawności przeważnie jest bardzo długa.

logopeda

Źródło: flickr.com
W dodatku, specjaliści najczęściej zalecają rodzicom, żeby ćwiczyli ze swoimi pociechami w domu. Absolutnie nie można tego zaniedbywać, uważając, że tylko wizyty u specjalisty będą wystarczające. To właśnie wkład rodziców w leczenie ich pociechy jest koniecznością i w ogromnej mierze decyduje o osiągnięciu sukcesu. Warto wziąć to pod uwagę. Dzisiaj u logopedów leczą się nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe, których leczenie w dziecięcym wieku nie było możliwe bądź zostało zaniedbane. Oczywiście, dziecko także powinno być świadome tego, jak ważne dla niego jest leczenie, wyłącznie dzięki temu będzie się stosownie przykładało do treningów, a jego wysiłek również ma ogromne znaczenie. Rodzice powinni więc bardzo dużo rozmawiać ze swoim dzieckiem. Absolutnie nie należy na malucha krzyczeć, bądź naśmiewać się z jego wady, ponieważ to może u niego spowodować szczególnie kłopotliwe kompleksy, które nie tylko uniemożliwią dalsze ćwiczenia, ale również sprawią, że w późniejszym życiu może mieć ono problemy z komunikacją.